لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

گزارش: بريتانيا نسبت به وضعيت سکينه محمدی آشتيانی اظهار نگرانی کرد


گزارش: بريتانيا نسبت به وضعيت سکينه محمدی آشتيانی اظهار نگرانی کرد
گزارش: بريتانيا نسبت به وضعيت سکينه محمدی آشتيانی اظهار نگرانی کرد

وزارت امور خارجه بريتانيا در رابطه با اعترافات منسوب به سکينه محمدی آشتيانی که از صد و سيمای جمهوری اسلامی ايران پخش شده است، ابراز نگرانی کرد. يک سخنگوی اين وزارتخانه روز پنجشنبه با ابراز نگرانی شديد تأکيد کرد که طبق ادعای وکيل خانم آشتيانی اعترافات وی در اثر شکنجه انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا می افزايد که از مقامات ايرانی خواسته شده است که درباره پرونده خانم آشتيانی تحقيق جامعی به عمل بياورند. همچنين از ايران خواشته شده است که به تعهدات بين المللی خود در زمينه حقوق بشر وفادار بماند.

تلويزيون جمهوری اسلامی ايران چهارشنبه شب مصاحبه ای را پخش کرده که منسوب به سکينه محمدی آشتيانی است. محمد مصطفايی و جاويد کيان، وکلای خانم محمدی آشتيانی معتقدند که او تحت شکنجه وادار به انجام اين مصاحبه شده است. مقامات بلندپايه سياسی دنيا و سازمانهای بين المللی مدافع حقوق بشر نيز نسبت به اين موضوع، ابراز نگرانی کرده اند.

«ماجرای قتل آلوده به فساد» عنوان برنامه ای ست که چهارشنبه شب از شبکه دوم سيمای جمهوری اسلامی ايران، و در برنامه معروف بيست سی پخش شد. در اين برنامه، مجری با خانمی صحبت می کند که او را سين.آ. معرفی می کند و صورت آن خانم در تصوير تشخيص داده نميشود. وی به تشريح ماجرای آشنايی خود با مردی می پردازد که می گويد، او را فريب داده و همسراو را به قتل رسانده است. در ادامه اين برنامه، رييس دادگستری استان آذربايجان شرقی می گويد که اين خانم، امکان قتل شوهرش را به اين صورت فراهم کرده است که فرزندان خود را به بيرون از خانه فرستاده است، و با تزريق دارو، همسرش را بيهوش کرده است.

سکينه محمدی آشتيانی، ۴۲ ساله، در سال ۸۴، به اتهام برقراری روابط جنسی با دو مرد پس از فوت همسر خويش، به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده بود که اين حکم در حضور پسر وی، اجرا شد. پس از آن، او توسط دادگاه ديگری، به اتهام داشتن روابط جنسی با مردی ديگر در زمان حيات همسر خود، به سنگسار محکوم شد. اما در پی اعتراضات گسترده بين المللی، اين حکم به اعدام تغيير يافت.

سازمان های بين المللی مدافع حقوق بشر می گويند بسياری از زندانيان سياسی و عقيدتی در ايران، تحت شکنجه، وادار به اعتراف در دادگاه ها و شرکت در مصاحبه های تلويزيونی می شوند. معاون بخش خاورميانه و آفريقای شمالی سازمان عفو بين الملل، اين مصاحبه را بخشی از مجموعه ای از مصاحبه ها و اعترافاتی می خواند که زندانيان بسياری، در طی سال گذشته، عليه خود، انجام داده اند.

محمد مصطفايی، وکيل خانم محمدی آشتيانی، که اکنون در نروژ به سر می برد در گفتگو با برنامه خبرها و نظرهای صدای آمريکا، گفت که خانم آشتيانی در زير فشار و شکنجه قرار دارد.

جاويد کيان که گفته می شود ديگر وکيل سکينه محمدی آشتيانی است، به سايت روز آن لاين گفته است که خانم محمدی، تحت ضرب و شتم شديد، وادار به انجام اين مصاحبه شده است.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه ايالات متحده، نيز نسبت به وضعيت سکينه محمدی آشتيانی ابراز نگرانی کرده و از مقامات ايران خواسته است که به تعهدات بين المللی خود در رابطه با حقوق شهروندی، پايبند بمانند.

برزيل اخيرا اعلام کرد حاضر است سکينه محمدی آشتيانی را به عنوان پناهنده در اين کشور بپذيرد. لوييس لولا دا سيلوا، رييس جمهوری برزيلاز ايران خواست که در راستای روابط دوستانه بين دو کشور، اجازه دهد خانم محمدی به اين کشور منتقل شود.

XS
SM
MD
LG