لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

ابراز نگرانی خانواده محمد سیف زاده از امنیت و سلامت او در زندان اوین


ابراز نگرانی خانواده محمد سیف زاده از امنیت و سلامت او در زندان اوین
ابراز نگرانی خانواده محمد سیف زاده از امنیت و سلامت او در زندان اوین

فاطمه گلزار، همسر محمد سیف زاده، حقوقدان و وکیل سرشناس ایران از بی اطلاعی از وضعیت سلامت و امنیت وی در زندان ابراز نگرانی شدید کرده است.

محمد سیف زاده، وکیل دادگستری و یکی از بنیان گذاران کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، روز ٢٢ فرودین ماه سال جاری از سوی مقام های امنیتی ارومیه بازداشت و به اداره امنیت این شهر منتقل شد.

در شرایطی که خانواده این وکیل سرشناس ایرانی به مدت دو هفته از سرنوشت و محل نگهداری وی بی اطلاع بودند، پسر سیف زاده پس از ملاقات چند دقیقه ای با او وضعیت جسمی پدرش را نامناسب توصیف کرد.

همسر محمد سیف زاده به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است وی از حدود یک ماه پیش از زندان ارومیه به بند ٢٠٩ اوین انتقال یافت و پس از یک ماه بازداشت در این بند، هم اکنون به بند عمومی منتقل شده است.

بنا به گفته همسر این وکیل دادگستری مقیم ایران، اتهام آقای سیف زاده « روج از کشور با هدف اقدام علیه امنیت ملی» است. وی در گفت و گو با کمپین تاکید کرده است «همسرم این اتهام را به دلایل کاملا حقوقی رد کرده است، زیرا در شرایطی که او هنوز از کشور خارج نشده، چطور می توان قصد اقدام علیه امنیت ملی را توجیه و ثابت کرد».

خانم گلزار به این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران گفته است پس از گذشت یک ماه از انتقال همسرش به زندان اوین، «هنوز هیچ اطلاعی از پرونده او ندارد».

وی ضمن ابراز نگرانی نسبت به بیماری دیسک کمر آقای سیف زاده گفته است «در شرایطی که طی ماه های گذشته بسیاری از زندانیان به دلیل شرایط نامناسب بهداشتی و یا مراقبت های پزشکی، یا به بیماری های گوناگون مبتلا شده اند یا در صورت بیمار بودن، وضعشان وخیم شده است، بیماری دیسک کمر می تواند خطرهای جدی برای وی داشته باشد».

دادگاه انقلاب تهران، در آبان ماه سال گذشته محمد سیف زاده را به اتهام «تبانی و اجتماع به قصد برهم زندن امنیت داخلی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نیز تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر» به ٩ سال حبس و ١٠ سال محرومیت از وکلات محکوم کرد. پرونده هم اکنون در دادگاه تجدیدنظر در حال بررسی است.

در بیانیه روز ١١ خرداد سال جاری «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» آمده است محمد سیف زاده «پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ٨٨ به دلیل فشار مقامات قضایی و اطلاعاتی، عملاً از به عهده گرفتن وکالت پرونده های سیاسی محروم بوده است».

در این بیانیه از مرضیه نیک آرا، وکیل محمد سیف زاده نقل شده است موکلش برای کارهای تحقیقاتی به ارومیه سفر کرده بوده است.

XS
SM
MD
LG