لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

واکنش مقامات نيجر به شايعات مربوط به سيف الاسلام قذافی


يکی از مقامهای ارشد نيجر در واکنش به شايعات مربوط به احتمال فرار سيف الاسلام قذافی به نيجر، ضمن اعلام بی اطلاعی از محل اقامت وی می گويد، در حال حاضر بهترين گزينه برای او، معرفی خود به دادگاه بين المللی لاهه است.

هابی محمدو ساليسو، معاون جنبش دموکراتيک و از اعضای ارشد دولت ائتلافی نيجر، در واکنش به شايعات مربوط به فرار سيف الاسلام قذافی به اين کشور روز يکشنبه به خبرگزاری رويترز گفت، سيف الاسلام اگر می خواهد به سرنوشت پدر و برادر خود دچار نشود، بهتر است خود را به دادگاه بين المللی لاهه معرفی کند.

مجرم فراری از يکسو به خاطر احتمال معرفی خود به دادگاه کيفری لاهه با آنها بطور غيرمستقيم در تماس است، و از سوی ديگر اميدوار است يکی از کشورهای آفريقايی روزی آغوش خود را به روی او بگشايد.

هابی محمدو در زمينه تماسهای غيرمستقيم سيف الاسلام با دادگاه لاهه می گويد: اگر آنها براستی با او در تماس هستند و می توانند با سيف الاسلام صحبت کنند، شايد بهترين گزينه اين باشد که او را راضی کنند به اختيار خود، خود را به دادگاه لاهه معرفی کند تا اينکه مثل پدر و برادرش به دست ليبيايی ها بيافتد و سر از طناب دار دربياورد.

سيف الاسلام پسر ۳۹ ساله معمر قذافی عاجزانه تلاش می کند از دچار شدن به سرنوشت پدر، رهبر سابق ليبی، که به دست مردم خود تا سر حد مرگ کتک خورد و کشته شد، پرهيز کند.

دولت نيجر ضمن احترام به حکم دادگاه بين المللی کيفری، از اين نگران است که تحويل سيف الاسلام، شيرازه صحرای آفريقا را از هم بپاشد. جايی که پدر او به چشم باديه نشينانش حکم قهرمان را داشت.

اين مقام ارشد نيجر می گويد: درست است که نيجر بايد حکم دادگاه بين المللی کيفری را اجرا کند، اما اين کار بايد به نحوی انجام گيرد که جان هيچيک از کسانی که در خاک آن کشور زندگی می کنند، به خطر نيافتد.

دولت نيجر هنوز هيچگونه واکنش رسمی نسبت به ادعای رهبران منطقه در ارتباط با حضور سيف الاسلام در منطقه کوهستانی اين کشور، که مرز مشترک ميان ليبی، مالی و الجزاير است، به عمل نياورده است.

سيف السلام قذافی، از سوی دادگاه بين المللی لاهه متهم است که با اجير کردن مزدوران و با کمک عبدالله السنوسی، رييس سازمان امنيت و اطلاعات پدرش، دست به کشتار مردم عادی کشور خود زده است. در حال حاضر سنوسی و سيف الاسلام، هر دو از طرف دادگاه بين المللی کيفری تحت تعقيب قرار دارند.

XS
SM
MD
LG