لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۶

درخواست از دادگاه لاهه برای محاکمه سيف الاسلام قذافی در خاک ليبی


درخواست از دادگاه لاهه برای محاکمه سيف الاسلام قذافی در خاک ليبی
درخواست از دادگاه لاهه برای محاکمه سيف الاسلام قذافی در خاک ليبی

علی حميده آشور، وزير دادگستری ليبی، می گويد که انتظار دارد دادگاه بين المللی کيفری با محاکمه سيف الاسلام قذافی در خاک ليبی، موافقت کند. دادگاه بين المللی کيفری، سيف الاسلام قذافی، فرزند سرهنگ قذافی رهبر پيشين ليبی، را به دست داشتن در کشتار مخالفان، متهم کرده است.

وزير دادگستری ليبی در مصاحبه ای گفت دادگاه بين المللی کيفری لاهه درخواست ليبی برای محاکمه سيف الاسلام قدافی در آن کشور را در اصل پذيرفته است و در چند هفته آينده تصميم نهايی خود را اعلام خواهد کرد.

علی حميده آشور می گويد: ما انتظار داريم دادگاه بين المللی کيفری با محاکمه سيف در ليبی، موافقت کند.

دادگاه بين المللی کيفری در لاهه سيف الاسلام قذافی را به دست داشتن در کشتار تظاهرکنندگان ليبی در خيزشی که سرانجام موجب فروپاشی حکومت معمر قذافی شد، متهم، و دستور دستگيری او را صادر کرد.

دادستان کل دادگاه بين المللی کيفری در ماه نوامبر از اين که محاکمه پسر معمر قذافی در ليبی برگزار شود ابراز خشنودی کرد ولی گفت معلوم نيست اين محاکمه منصفانه انجام شود.

اما تصميم نهايی در مورد درخواست محاکمه در خاک ليبی با قاضی دادگاه بين المللی کيفری است که از آن کشور خواسته است اطلاعاتی از جمله شرايط جسمی و روانی سيف الاسلام قذافی را در اختيار دادگاه قرار دهد.

علی حميده آشور گفت: سيف الاسلام قذافی به اتهام سوء مديريت در رابطه با اموال ملی، قتل و تجاوز محاکمه خواهد شد و می تواند به مرگ محکوم شود.

انتظار می رود محاکمه در يک دادگاه عالی که تقريبا بروی عموم باز خواهد بود، انجام شود.

علی حميده آشور معتقد است يکی از مسائل وزارت دادگستری، تشکيل دادگاه مناسبی است که با موازين بين المللی و حقوقی مطابقت داشته باشد و پذيرای سازمان های بين المللی و رسانه ها باشد. محاکمه طبق قوانين ليبی انجام خواهد شد.

سيف الاسلام قذافی توسط جنگجويان زينتان دستگير شد و هنوز در مکان نامعلومی در اختيار اين گروه است ولی آقای آشور می گويد وی در اختيار دادستان کشور است.

XS
SM
MD
LG