لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

درگذشت اریک سیگال ، خالق کتاب «قصه عشق» و جمله معروف:«عشق یعنی این که مجبور نباشی بگویی متاسفم»!


درگذشت اریک سیگال ، خالق کتاب «قصه عشق» و جمله معروف:«عشق یعنی این که مجبور نباشی بگویی متاسفم»!
درگذشت اریک سیگال ، خالق کتاب «قصه عشق» و جمله معروف:«عشق یعنی این که مجبور نباشی بگویی متاسفم»!

اریک سیگال، نویسنده ای که کتاب پرفروش «قصه عشق» او تبدیل به فیلم معروفی با شرکت «رایان اونیل» و «الی مگ گرا» شد، در سن ۷۲ سالگی در خانه اش در لندن درگذشت. دلیل مرگ این نویسنده سکته قلبی ذکر شده است.

سیگال در دورانی که به عنوان استاد ادبیات کلاسیک در دانشگاه معروف «یل»Yale درشرق آمریکا مشغول به کاربود کتاب «قصه عشق» را نوشت و این کتاب که ماجرای دلباختگی یک پسردانشجوی ثروتمند از خانواده ای اشرافی با دختری زیبا، با هوش اما از خانواده ای فقیر است، یکشبه تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتاب های آن دوران شد. چندی بعد فیلمی نیز از روی کتاب «قصه عشق» اریک سیگال ساخته شد.

فیلم قصه عشق یکی از پرسروصدا ترین و پرتماشاگرترین فیلم های دوران خود محسوب می شود که توانست یک درام عشقی غم انگیز را مورد توجه همگان قرار دهد. این فیلم که فیلمنامه آن را هم «اریک سیگال» نوشته بود توانست در هفت رده بندی مختلف از جمله بهترین فیلمنامه سال، بهترین بازیگر زن و مرد نقش اول برای رایان اونیل و الی مک گرا و بهترین فیلم سال نامزد جوایز اسکار شود. درنهایت فیلم «قصه عشق» توانست جایزه بهترین موسیقی متن جوایز اسکار را به دست آورد.

موسیقی متن فیلم «قصه عشق» درطول چهار دهه گذشته بارها توسط خوانندگان مختلف با سبک و شیوه های گوناگون اجرا شده است و یکی از شناخته شده ترین تم های موسیقی متن فیلم به شمار می رود.

اریک سیگال دراصل زاده نیویورک بود اما از سال ها پیش ساکن لندن شده بود. او در دوران زندگی در لندن متن داستان انیمیشن «زیردریایی زرد» را هم برای گروه معروف بیتل های نوشته است.

سیگال در سال های آخر حیات به بیماری پارکینسون مبتلا شده بود. او روز یکشنبه هفدهم ژانویه پس از یک حمله قلبی در خانه مسکونی خود در شهر لندن درگذشت.

فرانسیسکا، دختر اریک سیگال در مراسم خاکسپاری پدرش در روز نوزدهم ژانویه به خبرنگاران گفت:« پدرم تمام عمر خود با سرسختی برای نفس کشیدن و برای زندگی کردن جنگید. درطول همه این سال ها او بیمار بود اما جنگید و همین نشانگر روحیه مقاوم او بود. او همان طور که در آموختن، نوشتن و دویدن سرسخت بود و اصرار می ورزید با همان شدت به زندگی در هر شرایطی ادامه داد و از این تلاش دست برنداشت.»

« قصه عشق» میراثی است که اریک سیگال برای دوستداران خود بر جای گذاشته است. ماجرای عشق پرشور «جنی» دختر فقیر و «آلیور» پسرثروتمند که در محوطه دانشگاه با یکدیگر آشنا می شوند اما ماجرای عشق آن ها با پایانی دردناک عجین است. موضوع و پیام این کتاب و فیلم سینمایی در یک جمله خلاصه می شد:«عشق یعنی این که مجبور نباشی بگویی متاسفم»!

اریک سیگال عضو افتخاری کالج «ولفسون» درآکسفورد بود و از او دو دختر به نام های فرانسیسکا و میراندا به جای مانده است.


XS
SM
MD
LG