لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

ایران سی نفر را به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت کرد


ایران سی نفر را به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت کرد

تلویزیون دولتی ایران روز شنبه به نقل از اطلاعیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرد: «نیروهای فعال وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، در عملیاتی علیه ماموران سی آی ای، سی نفر را که برای آمریکا جاسوسی می کردند، بازداشت کردند».

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری نیمه رسمی فارس، نوشت بازداشت شدگان مظنون، اطلاعات را از طریق سفارتخانه ها و کنسولگری های آمریکا در کشورهای ثالث، از جمله مالزی، ترکیه و امارات متحده عربی، به مسئولان آمریکایی می رساندند.

خبرگزاری های ایرانی همچنین گفته اند که تهران ۴۲ مامور اطلاعاتی آمریکایی را در این کشورها شناسایی کرده است. به نوشته خبرگزاری ایرنا «این افراد در کار جمع آوری اطلاعات درباره برنامه اتمی ایران، صنایع هوایی و زمینه های بیوتکنولوژیک» بودند.

اتهام جاسوسی در ایران می تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

ایرنا همچنین نوشته است: «اين شبكه توسط تعداد قابل توجهی از برجسته ترين افسران اطلاعاتی عملياتی سازمان سيا در چند كشور جهان راه اندازی شده بود و با استفاده از پوشش ها و دام های گوناگون از قبيل ارايه ويزا، وعده اقامت، اشتغال و تحصيل در خارج از كشور و نيز با پوشش مراكز كاريابی درصدد فريب عده ای از شهروندان، تخليه اطلاعاتی و به جاسوسی واداشتن آنها بود».

به دنبال انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ در ایران، که طی آن محمد رضا پهلوی، پادشاه تحت حمایت آمریکا سقوط کرد و سفارتخانه آمریکا در تهران توسط انقلابیون اشغال شد، حضور دیپلماتیک واشنگتن در تهران و روابط دیپلماتیک میان دو طرف قطع شد.

تلگرام های دیپلماتیک که توسط وبسایت ویکی لیکس منتشر شده حاکی است که آمریکا در کشورهای همسایه ایران، مراکزی را برای جمع آوری اطلاعات درباره ایران تشکیل داده است که در آن مراکز، دیپلمات ها به جمع آوری اطلاعات از مسافران ایرانی می پردازند.

خبر بازداشت سی شهروند ایرانی به اتهام جاسوسی برای آمریکا دو روز پس از آن اعلام می شود که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده طی سخنانی درباره خاور میانه گفت به اعتقاد واشنگتن، تهران از تروریسم حمایت می کند و هم دنبال دستیابی به سلاح اتمی است. ایران این اتهامات را رد می کند.

XS
SM
MD
LG