لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

«سکرتریات» داستان واقعی و برانگیزنده یک اسب قهرمان


(L-R) Diane Lane, Nelsan Ellis, Otto Thorwarth, John Malkovich in a scene from "Secretariat"
(L-R) Diane Lane, Nelsan Ellis, Otto Thorwarth, John Malkovich in a scene from "Secretariat"

درتاریخ مسابقات اسبدوانی تنها چند اسب تا کنون توانسته اند برنده مسابقات «تریپل کراون» Triple Crownبشوند. سه مسابقه فرساینده اسب های اصیل که در بهار هرسال در شرق آمریکا برگزار می شود.

بیش از چهار دهه پیش، یک اسب توانست علیرغم همه مشکلاتی که برسر راه او وجود داشت به این بالاترین درجه در مسابقات اسبدوانی آمریکابرسد و به همراه صاحب خود، زنی که به برنده شدن او ایمان داشت تبدیل به یک قهرمان ملی شود. داستان برانگیزنده این دو، موضوع فیلم تازه ای ازمحصولات استودیوی دیسنی است که به این داستان جالب و تماشایی جنبه های هالیوودی تازه ای بخشیده است.

«پنی چنری»یک زن خانه دار ساکن شهر«دنور» در ایالت کلورادو در دهه ٦٠ میلادی است اما پس از آنکه بیماری پدر پیراو آینده مزرعه پرورش اسب خانواده او را در ایالت «ویرجینیا» به خطر می اندازد، پنی تصمیم می گیرد اداره این مزرعه را بر عهده گرفته و یک بار دیگر آن را تبدیل به یک تجارت موفق و پایدار کند. تنها چیزی که او برای رسیدن به این هدف نیاز دارد یک «اسب برنده» است. در اینجاست که پنی متوجه اسب اصیل بلوطی رنگی می شود که درسال ١٩٦٩ در همان مزرعه متولد شده است.

اسب اصیلی که به نام «سرخ بزرگ» Big Red شناخته می شد اما هنگام تولد «سکرتریات» نام گرفته بود می رفت تا تبدیل به یکی از بزرگترین نام های تاریخ مسابقات اسبدوانی آمریکا شود. صاحب این اسب نیز یکی از نخستین زنانی است که شانه به شانه مردان، وارد چالش های مسابقات اسبدوانی می شود. بازیگر نقش این زن، دایان لین، درمورد شخصیت پنی چنری به صدای آمریکا می گوید:«برای من بیش از هرچیز این مسئله باورنکردنی بود که در ضمن بازی در این فیلم می توانم با پنی چنری واقعی آشنا بشوم و مدتی از اوقاتم را با او بگذرانم. این در حرفه بازیگری کمی غیرعادی است که شما با شخصی که قراراست نقش او را بازی کنید معاشرت کنید چون کار را بسیار مشکل تر می کند. من درواقع می خواستم که این یک تجربه خشنود کننده برای او باشد یعنی می خواستم از او قدردانی کرده باشم.»

دایان لین در ادامه این سخنان می گوید:«به نظر من پنی در هیچ یک از مراحل موفقیت دچار خودستایی نشد و هرگز نکوشید تا خود را مظهر نسل یا جنسیت بخصوصی معرفی کند. داستان او ماجرای زنی است که به سادگی درصدد برمی آید تا جلوی از دست رفتن مزرعه و تجارت خانواده خود را به هر شکلی که شده بگیرد. به این صورت ما بخشی از زندگی او را نشان می دهیم و بر او ارج می نهیم و می بینیم که تلاش های او امروز به یک واقعه تاریخی کم نظیر تبدیل شده است و به خود او نیز به چشم یک قهرمان نگاه می شود.»

در فیلم «سکرتریات»، جان ملکویچ نقش «لوسین لورین» مربی تربیت این اسب برنده را بازی می کند که به تشویق «پنی» و با کمک ایمانی راسخ، سکرتریات را به سوی این پیروزی سوق می دهد.

فیلم های زیادی تا کنون درباره مسابقات اسبدوانی در هالیوود ساخته شده است. از جمله فیلم موفق «سی بیسکوییت» Seabiscuit محصول سال ٢٠٠٣ که ماجرای یک اسب و مسابقات اسبدوانی در دوران رکود اقتصادی آمریکا را بررسی می کند. «راندال والاس» کارگردان فیلم «سکرتریات» می گوید او کوشیده است تا به ورزش فرساینده و گاه حتی خطرناک اسبدوانی از دیدگاه تازه ای نگاه کند:«من از روز اول ساختن این فیلم متوجه شدم که باید این مسابقات اسبدوانی را از نظرگاه یک شرکت کننده و نه یک تماشاگر عرضه کنم. برای این کار تصمیم گرفتیم از روش تازه ای از فیلمبرداری استفاده کرده و تماشاگررا در نقشی فعال وارد جریان فیلم کنیم. یعنی تماشاگرتنها شاهد یک مسابقه اسبدوانی از بیرون نیست بلکه تمام لحظات حضور در این مسابقه را حس می کند و ماجرا را از دیدگاه یک اسب – سکرتریات – تماشا می کند. این دو مورد تفاوت های فاحشی با یکدیگر دارند.»

والاس برای بردن تماشاگر خود به داخل مسابقه، بخش هایی از فیلم خود را با دوربین هایی ویدیویی معمولی فیلمبرداری کرده است . دوربین هایی که روی زین اسب ها جاسازی شده اند.البته هواداران مسابقات اسبدوانی نتایج مسابقات سال ١٩٧٣ و هنگامی که «سکرتریات» برنده «تریپل کراون» شد را به یاد دارند. اما کارگردان این فیلم معتقد است هنوز هم تماشاگر می تواند هنگام تماشای این فیلم از آن حس هیجان و تعلیقی که هنگام مسابقات وجود دارد برخوردار شود:«در اغلب فیلم های دیگر من از جمله «شیردل» Braveheart تماشاگر یکی از سربازان است و در فیلم «مردی در نقاب آهنی»در عین روایت یک تراژدی ، یک حس شجاعت و افتخار نیز درتماشاگر برانگیخته می شود. درفیلم «سکرتریات» ما شکوه عشق و رشادت را نشان می دهیم.»

XS
SM
MD
LG