لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

دو مورد دیگر مرگ مرتبط با سیگارهای الکترونیکی در آمریکا گزارش شد


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

دو فرد دیگر بر اثر بیماری‌های ریوی مرتبط به سیگارهای الکترونیکی جان خود را از دست دادند.

مقامات بهداشت ایالت اورگان در بیانیه ای اعلام کردند که یکی از این دو نفر به دنبال مصرف سیگار الکترونیکی و ابتلا به بیماری وخیم ریوی درگذشت.

بنا بر این بیانیه، اکنون مقامات بهداشت ایالت اورگان بیمار دیگری را در این ایالت شناسایی کرده‌اند که در ماه ژوئیه، پس از کشیدن «تی‌اچ‌سی» (ماریجوآنا) با استفاده از دستگاه سیگار الکترونیکی، شدیداً بیمار شده و درگذشته بود. نام، سن، و محل زندگی او منتشر نشده است.

ساعاتی پیش نیز آسوشیتدپرس، سومین مورد از مرگ بر اثر استفاده از سیگارهای الکترونیکی در ایالت ایندیانای آمریکا را گزارش داد. این فرد که مشخصات او اعلام نشده است، یک بزرگسال بود.

بیش از ۴۵۰ بیمار در سراسر آمریکا که بیشتر آنها نوجوان و جوانان کم سن و سال هستند، در دو ماه گذشته با بیماری های شدید ریوی مرتبط با مصرف سیگارهای الکترونیکی دست به گریبان بوده‌اند. چندی پیش مرگ بیمار دیگری در ایالت ایلینوی گزارش داده شد.

به نوشته روزنامه «واشنگتن پست»، کارشناسان بهداشت پس از یک بررسی به روغنی که از ویتامین ئی گرفت شده و در مایع این سیگارها استفاده می شود شک کردند، ولی هنوز معلوم نیست که آیا ویتامین ئی مسئول بیماری‌های ریوی مرتبط است یا نه.

ویتامین ئی در مکمل غذایی و یا در برخی از کرم‌ها و محصولات زیبایی بی ضرر است، ولی بنا به گفته روزنامه واشنگتن پست، تنفس آن می تواند با ایجاد یک لایه در ریه ها موجب بروز مشکلات ریوی از جمله سرفه، تنگی نفس، و درد در ناحیه سینه شود. هرچند این نیز یک تئوری است و هنوز تأئید نشده است.

دلیل بروز موج بیماری های ریوی پس از مصرف سیگارهای الکترونیکی هنوز یک معما باقی مانده است. سازمان غذا و داروی آمریکا تاکنون دست کم ۴۵۰ مورد را در ۳۳ ایالت آمریکا گزارش داده است. این رقم در عرض کمتر از یکماه تقریباً دو برابر شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری اکیداً هشدار داده است که از مصرف هرگونه سیگار الکترونیکی خودداری شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG