لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

آخرين خبرهای المپيک سوچی - ۲۰ بهمن ۱۳۹۲


جيمی اندرسون آمريکايی در حال پرش در مسابقات مقدماتی اسنوبوردينگ زنان
جيمی اندرسون آمريکايی در حال پرش در مسابقات مقدماتی اسنوبوردينگ زنان

در پایان دومین روز رقابتهای بیست ودومین دوره بازیهای المپیک زمستانی در رده بندی جدول مدالی هم اینک نروژ با 2 طلا، 1 نقره و ۳ برنز با مجموع شش مدال در صدر ایستاده است و هلند با دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز دوم است و آمریکا با دو طلا و یک برنز در جایگاه سوم جای دارد. تاکنون تنها ۱۴ کشور به مدال دست یافته اند و روسیه میزبان نیز یک مدال نقره و یک برنز کسب کرده است.

امروز اسکی آلپاین و مسابقه سرعت یا دانهیل در مرکز توجه قرار داشت. در اسکی دانهیل مردان ماتیاس مایر اتریشی با ثبت زمان دو دقیقه و ۶ ثانیه و ۲۳ صدم ثانیه به مقام نخست رسید. کریستوف اینِرهوفِر از ایتالیا و کیِتیل یانسرود نروژی به ترتیب دوم و سوم شدند. اکسل لوند اسویندال و بوده میلر، شانسهای قهرمانی این رشته هم به ترتیب چهارم و هشتم شدند.

امروز همچنین فینال اسکی اسلوپ استایل زنان برگزار شد و جیمی اندرسون آمریکایی با ثبت ۹۵ و ۲۵ صدم امتیاز به مقام نخست و مدال طلا رسید پس از او اِنی روکایاروی از فنلاند و جنی جونز بریتانیایی به ترتیب مدالهای نقره و برنز را از آن خود کردند.اما دیروز در اسکی موگل زنان جاستین دوفو لاپونه کانادایی با ۲۲ و ۴۴ صدم امتیاز به مدال طلا رسید. خواهر دیگر جاستین، کلویی به گردن آویز نقره دست یافت و هانا کرنی آمریکایی هم به مدال برنز دست یافت.

المپیک زمستانی سوچی شاهد یک رکورد شکنی بود.قهرمان نروژی رقابتهای بیاتلون با کسب مدال طلا در ماده 10 کیلومتر سرعت با رکورد بیشترین مدال در بازیهای المپیک زمستانی برابری کرد. در بیاتلون اسپرینت اوله اِیناربیورندالِن نروژی به مدال طلا رسید تا ضمن کسب هفتمین مدال طلایش در این بازیها، عنوان مسنترین دارنده مدال طلای تاریخ این رقابتها را از آن خود کند. پس از او دومنیک لاندِرتینگر اتریشی و یاروسلاو سوکاپ از جمهوری چک به ترتیب دوم و سوم شدند.

اما در اسکیت سرعت ۵۰۰۰ متر مردان سون کرامر هلندی با ثبت زمان شش دقیقه و ۱۰ ثانیه و ۷۶ صدم ثانیه هم به مدال طلا رسید و هم رکورد این بازیها را که در اختیار خودش بود بهبود بخشید. او پس از توماس گوستافسون در سال ۱۹۸۸ دومین اسکیت بازی لقب گرفت که در دو المپیک پیاپی به مدال طلا دست یافته است. رکورد قبلی بازیهای المپیک زمستانی در این ماده با زمان ۶ دقیقه ۱۴ ثانیه و ۶۰ صدم ثانیه توسط کرامر در بازی های المپیک 2010 ونکوور کانادا به ثبت رسید.

همچنین در نخستین مرحله اسکی صحرانوردی یا کراس کانتری زنان و در ۱۵ کیلومتر اسکایتلان ماریت بیورگن نروژی با ثبت زمان ۳۸ دقیقه و ۳۳ ثانیه و ۶ صدم ثانیه به مدال طلا دست یافت. این چهارمین طلای بیورگن در این رقابتهاست. پس از او کریستین کالا از سوئد به مقام دوم رسید.

اما در پاتیناژ مسابقه ی زمان کوتاه، مریل دیویس و پارلی وایت آمریکایی قهرمانان جهان با پشت سر گذاشتن مدافعان عنوان قهرمانی، تسا ویرچو و اسکات مویر کانادایی به مدال طلا دست یافتند. اما در دور مقدماتی مسابقات هاکی روی یخ زنان تیم کانادا در نخستین دیدارش در چارچوب این مسابقات، با نتیجه ۵ بر صفر سوئیس را از پیش رو برداشت.
XS
SM
MD
LG