لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

گوگوش ومخملباف هم به اسکورسیزیز، شاون پن و جمع دیگرمعترضان به حکم زندان جعفر پناهی و محمد رسول اف پیوستند


گوگوش ومخملباف هم به اسکورسیزیز، شاون پن و جمع دیگرمعترضان به حکم زندان جعفر پناهی و محمد رسول اف پیوستند
گوگوش ومخملباف هم به اسکورسیزیز، شاون پن و جمع دیگرمعترضان به حکم زندان جعفر پناهی و محمد رسول اف پیوستند

مارتین اسکورسیزیز یکی دیگر از سینماگران سرشناس سینمای آمریکا ست که از ابتدا و اززمان دستگیری جعفر پناهی به دفاع از او برخاست و حمایت خود را از فعالیت های «سازمان عفو بین الملل» و اعتراض هنرمندان دیگری چون شاون پن، هاروی واینستین تهیه کننده هالیوود و بسیاری دیگراز دست اندرکاران سینما در غرب اعلام کرد و از نخستین کسانی بود که امضای خود را زیرتقاضای آزادی فوری و بلاشرط جعفرپناهی و رسول اف دو فیلمساز ایرانی دربند گذاشت.

سازمان عفو بین الملل پس از آنکه از طریق اطلاعیه ای اعتراض خود را به حکم شش ساله زندان پناهی و محمد رسول اف اعلام کرد، شاون پن، پل هگیس فیلمنامه نویس و هاروی واینستین تهیه کننده هالیوود را به عنوان نمایندگان خود برای کمپین آزاد ساختن این دو فیلمسازمعرفی کرده است تا از طریق ایجاد فشارهای بین المللی تا پیش ازتاریخ برگزاری دادگاه استیناف خواهان آزادی بلاشرط این دو سینماگر شوند. این اطلاعیه به شرح زیر است:

« برندگان جایزه اسکار، پل هگیس، مارتین اسکورسیزیز و شاون پن همراه با هاروی واینستین، تهیه کننده فیلم ورئیس استودیوی فیلمسازی هالیوود به نازنین بنیادی، بازیگر بریتانیایی ایرانی تبار و سخنگوی «سازمان عفو بین الملل» در ایالات متحده آمریکا پیوستند تا به حکم شش ساله زندان جعفرپناهی فیلمساز برجسته ایرانی و همکار سینماگر او محمد رسول اف اعتراض کنند.»

پناهی و رسول اف هردو به جرم طرفداری از جنبش سبز و رهبران آن در ایران محکوم شده اند و علاوه بر آن پناهی به مدت ٢٠ سال از فیلمسازی در این کشور محروم شده است.

چهره های سرشناس هالیوود امضای خود را پای یک دادخواست الکترونیکی روی سایت اینترنتی «سازمان عفو بین الملل شعبه ایالات متحده آمریکا» یا AIUSA گذاشته اند و از مقامات دولت ایران خواسته اند تا هرچه زودتر این حکم را لغو کرده و از دیگران نیز خواسته اند تا پای این دادخواست را امضا کنند.

پل هگیس در این مورد می گوید:«من به عنوان فردی که بارها به خاطر ابراز عقیده ام مورد انتقاد قرار گرفته ام بسیار مشکل می توانم درک کنم که کسی مرا به خاطر بیان آنچه که در مغزم می گذرد به شش سال زندان محکوم کند و بعدهم مرا برای مدت ٢٠ سال از فیلمسازی محرومم کنند!» هگینس فیلمنامه نویسی است که دو سال مداوم به خاطر دو اثر سینمایی «بچه میلیون دلاری» به کارگردانی کلینت ایستوود و «کراش»Crash به جایزه اسکار دست یافته است. او هم چنین بنیان گذار سازمان «هنرمندان برای صلح و عدالت» است. او در ادامه این سخنان می گوید:«اگر این اتفاق برای من افتاده بود انتظار داشتم همانطور که ما از پناهی دفاع می کنیم دوستان و همکارانم هم دست به اعتراض بزنند و از حقوق پایمال شده من دفاع کنند. من از مقامات ایرانی می خواهم تا این حکم ناعادلانه را هرچه زودتر لغو کنند و این فیلمسازان را آزاد سازند.»

پل هگیس درمرحله اول کمپینی به نام «روبان سفید» تشکیل داد که در آن از تمام بازیگران، تهیه کنندگان، فیلمنامه نویسان و کارگردان های سینما خواسته بود که هنگام شرکت در مراسم مختلف هنری به عنوان اعتراض به حکم دادگاه جمهوری اسلامی، روبان سفیدی بر روی لباس های خود وصل کنند و به این ترتیب به بی عدالتی که در حق همکاران سینمایی او در ایران شده است اعتراض کنند. هگیس نخستین بار با روبان سفید در فستیوال سینمایی «کاپری» در هالیوود، جایی که به او جایزه بشردوستی این جشنواره اهدا می شد ظاهرشد.

لری کاکس رئیس سازمان عفو بین الملل شعبه ایالات متحده آمریکا می گوید:«در این دوره و زمانه این چنین بی عدالتی ها از نوعی که بر پناهی و رسول اف واقع شده است دیگر جایی ندارد. شرایط این دو و کمپینی که به کمک نازنین بنیادی، اسکورسیزیز، شاون پن، هگیس، واینستاین و دیگران تشکیل شده است نمونه شاخصی است از نوع مواردی که سازمان عفو بین الملل درطول تاریخ ٥٠ ساله فعالیت های خود با آن مبارزه کرده است. ما افتخار می کنیم که بتوانیم با این چهره های برجسته در این راه قدم برداریم و به کمک آن ها برای آزادی پناهی و رسول اف بجنگیم.»

گوگوش ستاره موسیقی پاپ، رکسانا صابری ژورنالیست ایرانی ژاپنی که به اتهام جاسوسی مدتی را در زندان «اوین» گذراند و محسن مخملباف کارگردان سینما، ازدیگر چهره های سرشناس ایرانی هستند که امضای خود را پای ورقه دادخواست کمپین آزادی جعفرپناهی و محمد رسول اف قرار داده اند.

سازمان عفو بین الملل یک سازمان اجتماعی برنده جایزه صلح نوبل با بیش از٣ میلیون فعال داوطلب است که به کار دادخوهی و دفاع از حقوق بشر درسطح جهان اشتغال دارد و در بیش از ١٥٠ کشور جهان فعالیت دارد. این سازمان ازطریق پژوهش، افشاگری و اطلاع رسانی در هرگونه شرایطی که عدالت ، آزادی، حقیقت خواهی و شرافت انسانی درخطر است پا جلو گذاشته و از حقوق انسان ها دفاع می کند.

XS
SM
MD
LG