لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

اسکوکرافت: آمریکا باید با ایران گفت و گو کند


برنت اسکوکرافت می گوید بحران در سوریه دشوار است زیرا مسلم نیست آیا مناقشه درصورتی که بشار اسد استعفا دهد یا به زور برکنار شود، متوقف خواهد شد یا نه.

برنت اسکوکرافت که مشاور ارشد چند رییس جمهوری آمریکا بوده، در مصاحبه ای اختصاصی با سرویس ترکی صدای آمریکا گفت قیام دو ساله سوریه از قیام بهار عربی در لیبی بسیار پیچیده تر است. در لیبی گزینه ها درصورت سرنگونی قذافی نمایان بودند، در سوریه چنین نیست.

درمورد ایران، اسکوکرافت گفت ایالات متحده باید برای «معامله» با ایران و تبدیل آن به یک «عضو استوار منطقه» به جای «خطری که اینک هست»، با شریکان خود در ترکیه از نزدیک کار کند.

اسکوکرافت گفت «وضع امنیتی بسیار پیچیده است»، اما به اعتقاد او لازم است آمریکا به کوشش برای گفت و گوبا ایران ادامه دهد و روشن سازد که می داند کشور مشکلات امنیتی دارد. با این حال، اسکو کرافت اظهار داشت شیوه ایران برای حل مشکلات این نیست که اسلحه اتمی بسازد. چنین کاری وضع را برای تمام منطقه بدتر می سازد.

اسکوکرافت مشاور امنیت ملی جرالد فورد و جرج اچ دبلیو بوش بود. او ریاست هیات مشاوره اطلاعات خارجی پرزیدنت جرج دبلیو بوش را نیز برعهده داشت و به عنوان دستیار نظامی برای پرزیدنت نیکسون کار کرد.
XS
SM
MD
LG