لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۵۷

وزرای اسکاتلند از حضور در سنای آمريکا در ارتباط با آزادی المقراحی امتناع کردند


وزرای اسکاتلند با درخواست مقام های آمريکايی برای شرکت در جلسه پرسش و پاسخ سنا در زمينه آزادی عبد الباسط المقراحی مخالفت کرده اند. المقراحی که به علت دست داشتن در بمب گذاری هواپيمای پان آمريکن در سال ۱۹۸۸، در اسکاتلند زندانی بود، سال گذشته آزاد شد.

واشنگتن خواستار تحقيق در رابطه با تصميم مقام های اسکاتلندی برای آزادی المقراحی است.

کميته روابط خارجی سنا طی نامه ای به دولت اسکاتلند، خواستار آن شد تا وزير دادگستری و رييس امور پزشکی زندان اسکاتلند در جلسه پرسش و پاسخ سنا، شرکت کنند. اين جلسه به منظور بررسی علت آزادی عبدالباسط المقراحی، بمب گذار لاکربی در تاريخ بيست و نهم ژوئيه برگزار می شود.

تونی هيوارد، مدير اجرايی شرکت نفتی بی پی، هم برای شرکت در جلسه پرسش و پاسخ گنگره دعوت شده بود، اما وی پاسخی به اين دعوت نداده بود.

طی هفته های اخير گزارش های تاييد نشده ای حکايت از آن داشت که تصميم مقام های بريتانيايی برای آزادی المقراحی با يک قرارداد نفتی ميان شرکت بی پی و کشور ليبی مرتبط بوده است. جلسه پرسش و پاسخ سنای آمريکا برای بررسی اين موضوع تشکيل می شود.

روز پنجشنبه پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، گفت کشور متبوع وی از ابتدا با آزادی المقراحی مخالف بوده است.

پی جی کراولی می گويد واشنگتن خواستار آن بود که المقراحی بر اساس حکم اوليه خود، در زندان نگاه داشته شود.

المقراحی به علت دست داشتن در بمب گذاری سال ۱۹۸۸ در هواپيمای مسافربری آمريکايی به حبس ابد محکوم شده بود. هواپيمای آمريکايی پس از انفجار در آسمان بريتانيا، در شهر لاکربی در اسکاتلند سقوط کرد و۲۷۰ نفر در اين اقدام تروريستی کشته شدند.

طی روزهای اخير علاوه بر قانون گزاران ايالات متحده، پرزيدنت اوباما و هيلاری کلينتون نيز از مقامات اسکاتلند و بريتانيا خواسته اند تا عوامل موثر در آزادی المقراحی را مورد تحقيق قرار دهند.

المقراحی درماه اوت سال گذشته، پس از گذراندن هشت سال حبس در يک زندان در اسکاتلند، آزاد شد. مقامات اسکاتلندی علت آزادی او را مسائل انسانی دانستند و اعلام کردند وی مبتلا به سرطان است و بيش از سه ماه زنده نخواهد ماند.

اين در حالی است که بر اساس گزارش ها وضعيت جسمانی المقراحی اکنون رضايت بخش است.

مقامات شرکت بی پی تاييد کرده اند که در رابطه با آزادی المقراحی و ارتباط اين امر با منافع اقتصادی بريتانيا با مقامات آن کشور گفتگو کرده اند ولی تاکيد می کنند نقشی در آزادی وی نداشته اند.

XS
SM
MD
LG