لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۰

مخالفت سازمان همکاری شانگهای با مداخله نظامی در سوريه


رهبران بلوک امنیتی منطقه ای به رهبری چین و روسیه اجلاس سالانه خود را در پکن روز پنجشنبه با ابراز مخالفت به مداخله خارجی در خاور میانه به پايان رساندند.

سازمان همکاری شانگهای در پایان نشست دو روزه خود، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اين سازمان همچنين با «در فشار قرار دادن رهبران کشورها برای واگذاری قدرت و نيز برقراری تحریم های یک جانبه» در منطقه که اشاره ای به ایران و سوریه بود، مخالف است.

اين گروه متشکل از روسیه، چین، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان اعلام کرد که از «حل مسالمت آمیز بحران سوریه از طریق گفتگو های سیاسی» طرفداری می کند.

ليو ويمين، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت که «پکن قاطعانه با دخالت نظامی در سوریه مخالف است، زیرا چنین روشی اساسا نمی تواند به حل بحران بيانجامد.» او ابراز امیدواری کرد که «همه طرفهای درگير در سوریه تعهد خود را نسبت آتش بس و توقف خشونت اجرا کنند.» وی افزود که «دمشق همچنین باید مسئولیت خود را انجام دهد و اين امر درمورد گروه های مخالف نيز صدق می کند.»

بیانیه سازمان همکاری شانگهای زمانی منتشر ميشود که اتهامات جدیدی از قتل عام بی رحمانه ای در سوریه که در آن نیروهای وفادار به ريیس جمهوری بشار اسد حداقل ۷۸ نفر کشتند، مطرح شده است.

چین و روسیه دو قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد را که دولت بشار اسد را برای درگيریهای ۱۵ ماهه محکوم می کرد، وتو کردند. آنها همچنین به تحریم های جدید غرب عليه برنامه هسته ای ایران ابراز شک و ترديد کرده اند.
XS
SM
MD
LG