لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

دانشمندان می‌گویند حالا می‌دانند چرا بیماری آلزایمر روی زنان اثر بیشتری می‌گذارد


احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در زن ها بالاتر از مردها است و اکنون پژوهشگران، بنا به یک مطالعه جدید، شاید بتوانند علت آن را توضیح دهند.

پژوهشگران در کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر، که روز سه شنبه در لس آنجلس برگزار شد، شواهدی را که نشان می داد این بیماری تأثیرات متفاوتی بر مغز زنان و مردان دارد، عرضه کردند.

پژوهشگران دیگر نیز نشان دادند که چطور برخی از ژن های تازه شناسایی شده می توانند در این مسئله دخیل باشند.

دو سوم از مبتلایان به آلزایمر در آمریکا زن هستند، و به گفته ماریا کاریو رئیس ارشد انجمن آلزایمر «تنها به خاطر این نیست که زن ها بیشتر عمر می کنند،» بلکه دلایل «بنیادین مربوط به بیولوژی» دارد.

زن ها بیشتر مستعد به ابتلا به آلزایمر هستند، که یکی از دلایل آن یک گونه ژن به نام «ای پی او ئی – ئی۴» (APOE – e4) است، که خطر ابتلا به این بیماری را در سنین بالا در زن ها افزایش می دهد.

علاوه بر آن، از آن جایی که نتایج آزمون کلامی زن ها در مقایسه با مردها بهتر است، این بیماری در زن ها دیرتر تشخیص داده شده و موقعی آشکار می شود که به مغز صدمه زده است.

پژوهشگران دانشگاه «وندربیلت» در شهر نشویل ایالت تنسی نیز تفاوت هایی در تأثیر و نحوه گسترش یک نوع پروتئین، که سلول های عصبی مغز را از بین می برد، بین مغز زنان و مردان پیدا کرده اند.

از جمله دلایل دیگری که در این کنفرانس عرضه شد، وجود هفت ژن دیگر در زنان بود که ممکن است موجب بالا بودن موارد ابتلا به آلزایمر در آنها باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG