لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۶

حرکت ذرات باردار خورشید به سوی زمين


حرکت ذرات باردار خورشید به سوی زمين
حرکت ذرات باردار خورشید به سوی زمين

يک تشعشع ناگهانی نيروی خورشيد، ابری بزرگ از ذرات باردار در فضا را که به سوی زمين در حرکت است، تشکيل داده است. در همين حال، آژانس فضايی آمريکا، ناسا، اعلام کرد که اين ذرات به ميدان مغناطيسی کره زمين برخورد می کنند ولی احتمالا تهديدی برای اين سياره، و يا فضانوردان، ماهواره ها، و وسائل ارتباطی الکترونيکی به وجود نمی آورند.

سرویس ملی آب و هوای آمريکا اعلام کرد انتشار اين تشعشعات خورشيدی که روز سه شنبه ثبت شد ظهر روز پنجشنبه (۹ ماه ژوئن) به وقت گرينويچ به زمين می رسد.

دانشمندان می گويند زمانی که تشعشات خورشيدی در تماس با ميدان مغناطيسی کره زمين قرار می گيرند، به احتمال زياد به روشنی های شفق در شمالی ترين و جنوبی ترين عرض جغرافيايی زمين رنگ و شدت بيشتری خواهند داد.

همچنين ستاره شناسان می گويند: تشعشع ناگهانی نيروی خورشيد در روز سه شنبه يک فواره بسيار بزرگ و ديدنی از گاز داغ را ايجاد کرد که تا جو فوقانی خورشيد بالا رفت و سپس به پايين باريد و منطقه ای به اندازه تقريبا نيمی از سطح خورشيد را فرا گرفت.

ستاره شناسان می گويند: خورشيد به دوره فزاينده فعاليت و ناآرامی چرخه يازده ساله طبيعی خود نزديک می شود. انتظار می رود این دروه فعالیت های خورشیدی در حدود سال ۲۰۱۳ ميلادی به اوج خود برسد.

دانشمندان می گویند انتشار ذرات باردار خورشید این هفته خطری برای زمین ایجاد نمی کند اما اینگونه ذرات قادرند توزیع برق، سامانه مکان یابی جهانی، و برخی ارتباطات هوایی و نظامی را مختل کند و زمین را در پوششی از تشعشعات خطرناک قرار دهد.

XS
SM
MD
LG