لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

میکروب های خاک از گاز CO2 برای تولید گازهای گلخانه ای قوی تر استفاده می کنند


میکروب های خاک از گاز CO2 برای تولید گازهای گلخانه ای قوی تر استفاده می کنند
میکروب های خاک از گاز CO2 برای تولید گازهای گلخانه ای قوی تر استفاده می کنند

دانشمندان می گویند که افزایش سطح گاز دی اکسید کربن یا CO2 در جو زمین باعث انتشار گازهای گلخانه ای بیشتر از خاک زمين به محیط زیست می شود که گرما را در خود نگه می دارد. اين امر از فایده گیاهانی که گاز CO2 را جذب می کنند، می کاهد.

محققان می گویند میکروبها در خاک، گاز دی اکسید کربن را تنفس می کنند و در بازدم گاز متان و اکسید نیتروژن وارد محیط زیست می کنند. این گازها گرمای خورشید را در جو زمین به طور موثرتری نسبت به دی اکسید کربن نگه می دارد. اکسید نیتروژن در اين مورد تقریبا ۳۰۰ برابر و متان بیش از ۲۰ برابر موثر تر از دی اکسید کربن عمل کند.

گمان می رود که گياهان به کاهش گرمايش کره زمین کمک می کنند، چرا که در هنگام رشد مقدار زيادی از گاز دی اکسید کربن را به خود جذب می کنند و گاز اکسيژن را به اتمسفر وارد می کنند.

با این حال، محققان می گویند که تالاب ها و مزارع برنج دو منبع عمده ميکروبهای خاکی تولید کننده گاز گلخانه ای متان در اتمسفر هستند.

محققان اين مطالعه می گویند که تخمين های کنونی در مورد مزایای محیط زیستی گیاهان باید تصحیح شود. به گفته آنها، در محیط کنونی گاز دی اکسید کربن به مقدار زیادی وجود دارد و مدل های اخیر، عامل انتشار اضافه متان و اکسید نیتروژن از خاک را در نظر نمی گيرند.

محققان در دانشگاه فلوریدا و دانشگاه فلگ استاف شمال آریزونا در آمريکا و ترينيتی کالج در دوبلين ايرلند اين مطالعه جديد را انجام داده اند که در مجله بريتانيايی «نی چر» منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG