لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۱

مشاهده حرکت ذرات سریعتر از نور


مشاهده حرکت ذرات سریعتر از نور
مشاهده حرکت ذرات سریعتر از نور

دانشمندان به کشفی دست يافته اند که اگر تایید شود، می تواند قوانین فیزیک را بازنویسی کند.

يک گروه بین المللی از محققان می گوید: در مشاهده حرکت ذرات وابسته به پدیده های درون اتمی، به نام نوترینو، حرکتی سریع تر از سرعت نور - چیزی که قرار بود غیر ممکن باشد- را اندازه گيری کرده اند.

یک شتاب دهنده ذرات يک پرتو نوترينوها را از فاصله ۷۳۰ کيلومتری آزمايشگاه مرکز تحقيقات اتمی اروپايی در سوئيس به ايتاليا پرتاب کردند. دانشمندان می گويند آنها هنگامی که نوترينوها در مدت زمان ۶۰ نانو ثانيه (۶۰ ميلياردم ثانيه) و سريع تر از سرعت نور به مقصد رسيدند شوکه شدند.

آلبرت اینشتین در سال ۱۹۰۵ ميلادی در نظریه خاص نسبیت، و معادله معروف 2^E = MC انرژی را برابر جرم ضربدر سرعت نور به توان ۲ می داند که يک جزء بنيادين از فيزيک مدرن است. بر اساس اين نظريه هيچ چيزی نمی تواند سريعتر از سرعت نور حرکت کند.

اگر یافته های نوترینو اثبات شود، فیزیکدانان را مجبور ميکند که در بسياری از فرضيه های قرن گذشته پيرامون چگونگی کار گيتی تجديد نظر بعمل آورند. اين گروه تحقيقاتی می گويد نتايج بدست آمده بسختی قابل باور است، حتی برای دانشمندانی که آنها را کشف کرده اند.

محققان از ساير دانشمندان در نقاط دیگر جهان درخواست کرده اند اين نتايج را به دقت بررسی کنند، تا اطمينان حاصل شود که احيانا خطايی در روش و يا محاسبات وجود نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG