لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

استفاده از زهر عقرب برای مقابله با "سوپر باگ‌ها"


یک قطره از زهر این عقرب‌ها، قادر به کشتن یک انسان بالغ است؛ اما سم آنها قابل جدا کردن و استفاده در داروسازی است.
یک قطره از زهر این عقرب‌ها، قادر به کشتن یک انسان بالغ است؛ اما سم آنها قابل جدا کردن و استفاده در داروسازی است.

نتیجه یک بررسی جهانی تازه نشان داده است، خطری که به دلیل گسترش روزافزون مقاومت میکروب‌ها به آنتی بیوتیک‌ها بشر را تهدید می‌کند، از خطر ابتلا به سرطان بیشتر است.

طبق برآوردهای آماری سازمان جهانی بهداشت، چنانچه چاره‌ای درباره میکروب‌های مقاوم به درمان یا "سوپر باگ‌ها" اندیشیده نشود، تا سال ۲۰۵۰ میلادی، در هر سال، ده میلیون نفر جان خود را به این دلیل از دست خواهند داد.

تدبیری که گروهی از دانشمندان شیمی و علوم دارویی در یکی از شرکت های بیوتکنولوژی بریتانیا برای مقابله با پدیده جهانی مقاومت میکروبی اندیشیده‌اند، موجب شگفتی است: استفاده از زهر کژدم یا عقرب، در تولید آنتی بیوتیک.

استیو تریم مدیر اجرایی شرکت ونو مچ می گوید "ما یک مجموعه بی همتا از داروسازان طبیعی را در محیط اطراف خود داریم که زهر و پادزهر مورد نیاز رو تولید می کنند، اما کارخانجات دارویی به آنها دسترسی ندارند. به عهده ماست که آنها را از وجود این گنجینه مطلع کرده، و امکان دسترسی آنها را فراهم کنیم."

حتی یک قطره از زهر این عقرب‌ها، قادر به کشتن یک انسان بالغ است. اما سم آنها قابل جدا کردن و استفاده در فرآیندهای داروسازی است.

کمیته دولتی بررسی مقاومت آنتی بیوتیکی در بریتانیا، ضمن درخواست از پزشکان برای محدود کردن تجویز آنتی بیوتیک به موارد بسیار ضروری، از شرکت‌های دارویی خواسته است تا اطلاعات روز آمد و راه‌های مبتکرانه‌ای برای مقابله با سوپر باگ‌ها ارائه کنند.

لرد جیم اونیل رئیس کمیته دولتی بررسی مقاومت آنتی بیوتیکی می‌گوید "در دنیای علمی-تخصصی امروز، دانش زیادی درباره مقاومت میکروب‌ها به آنتی بیوتیک‌ها وجود دارد. اما اطلاعات سیاستگذاران درباره اهمیت این مسئله، بسیار ناچیز است و ما باید این اطلاعات را به زبان اقتصادی و سود و زیان حاصل از تغییر شرایط ترجمه کنیم."

استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک‌ها در انسان و جانوران، موجب بروزه پدیده مقاومت میکروبی شده و این در حالی است که در چند دهه گذشته، هیچ آنتی بیوتیک جدیدی برای این میکروب‌ها تولید نشده است.

چنانچه این روند متوقف نشود، علاوه بر مرگ میلیون‌ها نفر در هر سال، اقتصاد جهانی با رقم باور نکردنی ۱۰۰ تریلیون دلار ضرر سالانه روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG