لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

بررسی مخالفت سناتور شومر با توافق اتمی با ایران


در حالی که باراک اوباما در تلاش است قانون‌گذاران بیشتری را در تصویب توافق اتمی با ایران با خود همراه سازد، چارلز شومر سناتور دمکرات نیویورک به مخالفان اکثرا جمهوریخواه پیوست و راه خود را از دمکرات‌های دیگر جدا کرد. او در بیانیه بلندی در روز ۷ اوت منطق خود برای مخالفت با معامله اتمی ایران را تشریح کرد.

نشریه هافینگتون پست در مقاله‌ای تصمیم شومر را بررسی کرده و می‌گوید این تصمیم از خطای (انسانی) مصون نیست. این مقاله می‌گوید چنین خطاهایی در چندین مورد به گسست‌های فاجعه‌بار در سیستم منجر شده است. حوادثی که در سال های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۶ به ترتیب در نیروگاه‌های هسته ای تری مایل آیلند و چرنوبیل روی داد، از آن جمله است.

نویسنده مقاله بر این عقیده است تصمیماتی که تاثیری دراز مدت و عمیق بر ایمنی و سرنوشت «سیستم» دارد، دقت بیشتری را طلب می‌کند تا مسلم شود که به تمام عوامل مشهود اشتباه‌ساز پرداخته شده است.

تحلیلگر هافینگتون پست می‌گوید بر اساس بیانیه شومر، تحلیل او در مورد توافق اتمی ایران بر دیدگاه‌های خودش استوار است. در نتیجه تیمی یک نفره در یک فرایند اطلاعاتی پیچیده است که هیچ رویّه استاندارد برای عمل که دنبال شود ندارد و از نظارت خارجی خبری نیست.

تحلیلگر تصویب معامله توسط کنگره آمریکا را برای جهان و چشم‌اندازهای صلح بسیار مهم می‌داند و ابراز امیدواری می‌کند سناتور شومر در موضع خود باز‌نگری کند، قابلیت برای اشتباه در وقت و فضایی که برای تغییر در روند وجود دارد را ببیند،بنابراین از وضعیتی که به یک واجعه مسلم منجر می‌شود جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG