لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

کمیته اطلاعات کنگره آمریکا اظهارات «افشاگر» را خواهد شنید


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده می گوید به توافقی رسیده است تا اظهارات افشاگری که شکایتش منجر به آغاز تحقیقات برای استیضاح پرزیدنت ترامپ شده است، شنیده شود.

ادم شیف به شبکه خبری «ای بی سی» گفت: «ما تمام تدابیر احتیاطی ممکن را اتخاذ می کنیم... تا امکان ادای اظهارات این افشاگر زیر سوگند، به شکلی که هویتش محفوظ بماند، فراهم شود.» وی افزود: «با توجه به تهدیدهای رئیس جمهوری ... می توانید [میزان] نگرانی های امنیتی را تصور کنید.»

این افشاگر مدعی است که پرزیدنت ترامپ در مکالمه ای تلفنی در ۲۵ ژوئیه در پی جلب کمک رئیس جمهوری جدید اوکراین برای یافتن اطلاعات مجرمانه درباره جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، و پسرش بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا که متن تقریبی مکالمه تلفنی اش را منتشر کرده، اصرار دارد که هیچ خطایی مرتکب نشده است. پرزیدنت ترامپ راه اندازی تحقیقات برای استیضاح از سوی دموکرات ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده را «بزرگترین کلاهبرداری در تاریخ سیاست آمریکا» توصیف کرده است.

استیون میلر، مشاور رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه به فاکس نیوز گفت رفتار این افشاگر «نزدیک به رفتار یک جاسوس» بود، و افشاگر حقیقی شخص پرزیدنت ترامپ بوده که فساد بایدن و پسرش را برملا کرده است.

بایدن، زمانی که معاون رئیس جمهوری، بود به همراه دیگر رهبران غربی، کییف را برای برکناری ویکتور شوکین، دادستان کل اوکراین، تحت فشار گذاشته بود؛ زیرا شوکین شدت عمل کافی در مبارزه با فساد نشان نمی داد.

پرزیدنت ترامپ ادعا کرده است که بایدن در این اقدام قصد حفاظت از موقعیت پسرش را داشت، اما این ادعا رد شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG