لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

مدیر کل خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا: مردم ایران می‌خواهند دولت به جای تامین مالی تروریسم، برای اقتصاد ایران هزینه کند


دیوید شنکر، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، با اشاره به اعتراض‌های مردمی در ایران، عراق، و لبنان گفت که این اعتراض‌ها از یک نارضایتی عمومی شروع شد مردم از اقتصاد راکد، فساد گسترده، و سو‌ءمدیریت خسته شده‌‌اند.

وی افزود: نارضایتی مردم در ایران بار دیگر علنی شده و مردم برای بیان نارضایتشان از سوء مدیریت اقتصادی و سرکوب رژیم به خیابانها آمدند. مهمتر از همه ، آنچه كه در این كشورها اتفاق می افتد بومی این كشورهاست و بیانگر تمایل شدید شهروندان به استفاده از حقوق خود برای اجتماعات مسالمت آمیز و آزادی بیان است.

آقای شنکر عصر سه‌شنبه پنجم آذر ماه در گفت‌وگویی با خبرنگاران گفت: این اعتراضات از نارضایتی مردمی ناشی شده است. مردم از رکود اقتصادی، فساد و سوء مدیریت خسته شده اند. آنها از رهبران مدیریت درست انتظار دارند. در ایران ، آنها می خواهند دولت به جای تأمین مالی گروههای تروریستی اش در خارج از کشور، بر بهبود وضعیت اقتصاد داخلی متمرکز شود. از همان ابتدا مشخص شد كه آمریکا از حق اعتراض مسالمت آمیز مردم حمایت می كنیم. صدای آنها باید بدون ترس از مجازات یا خشونت شنیده شود. معترضان ، روزنامه نگاران و فعالان مدنی باید در برابر حملات محافظت شوند و حقوق آنها نباید نقض شود.

دیوید شنکر همچنین خبر داد در جریان سفر اخیر خود به اسرائیل، در مورد اقدامات برهم‌زننده رژیم ایران گفت‌وگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG