لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

بازداشت پیشخدمت مخصوص پاپ و رسوایی واتیکان


پائولو گابریله، پیشخدمت مخصوص پاپ (پایین -چپ) همراه با پاپ بندیکت شانزدهم در حال ورود به میدان سنت پیتر -۲۳ مه ۲۰۱۲
پائولو گابریله، پیشخدمت مخصوص پاپ (پایین -چپ) همراه با پاپ بندیکت شانزدهم در حال ورود به میدان سنت پیتر -۲۳ مه ۲۰۱۲
رسوایی نشت مدارک محرمانه واتیکان، روز شنبه با تایید خبر بازداشت پیشخدمت مخصوص پاپ وارد مرحله جدیدی شد و به گفته خبرگزاری اسوشیتدپرس حالا همه چیز شبیه فیلم های هالیوودی شده است.

پیشخدمت مخصوص پاپ پس از آن بازداشت شد که مدارکی که کوچکترین ارتباطی به کار او نداشتند در آپارتمان محل سکونت او و خانواده اش در واتیکان کشف شد.

بازداشت پائولو گابریله، ۴۶ ساله و پدر سه فرزند، یکی از معدود افرادی که اجازه ورود به آپارتمان پاپ را داشت، رویداد جدیدی در تاریخ اخیر واتیکان به شمار می رود و این کشور کوچک واقع در دل پایتخت ایتالیا را دستخوش هرج و مرج کرده است، زیرا واتیکان حالا مجبور است به جهان ثابت کند که در پیروی از هنجارهای بین المللی در شفافیت مالی، جدی عمل می کند.

ماجرا هفته گذشته و پس از آن آغاز شد که کتابی که با استناد به مدارک محرمانه نشت شده از واتیکان، به شرح جزئیات جنگ قدرت، گرایشات و بازی های سیاسی و فساد در بالاترین سطح در دولت کلیسای کاتولیک نوشته شده ، بر قفسه کتاب فروشی ها در معرض فروش قرار گرفت.

ماجرا با برکناری رئیس بانک واتیکان در روز پنجشنبه به اوج رسید و در روز شنبه اعلام شد که پیشخدمت مخصوص پاپ بندیکت شانزدهم همان شخصی بوده که اسناد محرمانه را در اختیار روزنامه نگاران ایتالیایی قرار می داد.

بانک واتیکان که به دلیل اقدامات مذهبی اش شناخته شده است، روز شنبه با انتشار بیانیه ای که نسخه ای از آن در اختیار خبرگزاری اسوشیتدپرس قرار گرفته، درباره برکناری گوتی تدسچی، رئیس سابق بانک می نویسد‌:«او همواره در جلسات هیات مدیره غیبت داشت، در انجام وظایفش موفق نبود، در دفاع از بانک موفق نبود، و با کارمندان حرفه ای رفتار نمی کرد.»

آقای تدسچی نیز به نشت دادن مدارک محرمانه به بیرون متهم است.

پیشخدمت مخصوص پاپ که به اتهام خارج کردن مخفیانه نامه های محرمانه ای که به پاپ بندیکت شانزدهم نوشته شده اند، رسما مجرم شناخته شده حالا در زندان واتیکان نگهداری می شود. این نامه ها از فساد و خویشاوندسالاری در واتیکان پرده برمی دارند.

شهرداری واتیکان، پائولو گابریله را به دلیل در اختیار داشتن این اسناد محرمانه مجرم شناخت و گفت تحقیقات بیشتر درباره شرکای احتمالی جرم جریان خواهد یافت.
آقای گابریله از سال ۲۰۰۶ پیشخدمت مخصوص پاپ بندیکت شانزدهم بود.

یک ماه پیش از آن که او بازداشت شود واتیکان گروه ویژه ای را مامور کرد تا با پیوستن به پلیس واتیکان، ریشه رسوایی را که نام «واتی لیکس» بر آن نهاده شده، بخشکانند.

گابریله یکی از معدود افرادی است که به آپارتمان شخصی پاپ دسترسی دارند. چهار راهبه نیز مسئولیت نظافت و آشپزی آپارتمان رهبر کاتولیک های جهان را برعهده دارند.

از جمله اسناد مهمی که جزو مدارک به بیرون درز کرده است، نامه ای از کارلو ماریا ویگانو، معاون سابق فرماندار واتیکان است که از بستن قرارداد با شرکت های خاص، صورتحساب های قلابی، و یا ناپدید شدن پول شکوه می کند.

رسوایی واتی لیکس، موجبات آبروریزی واتیکان را فراهم آورده است، آن هم موقعی که تلاش می کند به جامعه مالی جهان ثابت کند که در قوانین مالیاتی طبق قانون عمل می کند.

جیانلوئیجی نوتزی، روزنامه نگار ایتالیایی که کتاب His Holiness را با استفاده از مدارک محرمانه منتشر کرده می گوید مدارک را از منابع مختلفی دریافت می کرد. او تاکید می کند که در ازای این مدارک حتی یک سنت پرداخت نکرده است. او گفت اشخاصی ناشناس در ابتدا تلفنی با او صحبت می کردند و بعد حضوری در یک آپارتمان بدون اثاثیه با او قرار می گذاشتند تا اسناد را در اختیارش بگذارند.

در کتاب نوتزی از قول منبع ناشناس این طور ذکر شده که انگیزه خبرچینی، نمایش «امتداد روند فساد در واتیکان است.»

نامه ها همچنین مکالمات رد و بدل شده میان دولت برلوسکونی و واتیکان را بازتاب می دهد که درباره شانه خالی کردن از فشارهای اتحادیه اروپا بر کلیسای کاتولیک در پرداخت مالیات بر املاک است.

نامه های دیگر درباره لزوم بهبود شفافیت در بانک واتیکان پس از ارتباط در سقوط بانک ایتالیایی «بانکو امبروسیانو» در دهه ۱۹۸۰ هستند. رئیس این بانک در حالی که به دار آویخته شده بود در زیر پل لندن پیدا شد.
XS
SM
MD
LG