لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۸

زن سعودی به جرم جادوگری گردن زده شد


وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرد روز دوشنبه، یک زن سعودی به جرم «رمالی و جادوگری» با شمشیر گردن زده شده است. در سال جاری این دومین مورد اعدام در عربستان به جرم جادوگری است. پیش از او در شهر مدینه مردی سودانی به همین جرم گردن زده شد.

یک مقام نزدیک به پلیس مذهبی عربستان به روزنامه عربی الحیات گفته است از خانه امینه بنت عبدالحلیم ناصر کتابی درباره جادوگری، ۳۵ نقاب و بطری های حاوی مایعات ناشناس مخصوص جادوگری کشف شده است. بنابر این گزارش، امینه بنت عبدالحلیم ادعای درمانگری داشته و برای هرنقاب و سه بطری حدود ۴۰۰ دلار اخذ می کرده است. اعدام امینه به تایید دادگاه تجدید نظر و شورای عالی قضایی سعودی رسیده است.

سازمان عفو بین الملل این اعدام را محکوم کرد و فیلیپ لوتر، مسئول بخش خاورمیانه این سازمان آن را «بسیار تکان دهنده» خواند. به گفته او در عربستان سعودی جادوگری و رمالی تعریف مجرمانه ندارد و مجازات وحشتناک اعدام برای آن بسیار رعب آور است. فیلیپ لوتر می گوید عربستان از اتهام جادوگری به عنوان پوششی برای مجازات یا از بین بردن کسانی که برای آزادی بیان تلاش می کنند استفاده می کند.

به گزارش سازمان عفو بین الملل از آغاز سال ۲۰۱۱ تاکنون ۷۹ مورد اعدام در عربستان صورت گرفته که سه برابر میزان اعدام ها در سال ۲۰۱۰ است.

XS
SM
MD
LG