لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

تقدير عربستان از نقش ترکيه در تحولات خاورميانه


تقدير عربستان از نقش ترکيه در تحولات خاورميانه
تقدير عربستان از نقش ترکيه در تحولات خاورميانه

ترکيه ميزبانی نشست وزرای امور خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خليج فارس را بر عهده داشت. وزير امور خارجه عربستان سعودی در اين نشست بر نقش مهم ترکيه در ثبات منطقه خاورميانه، تأکيد گذاشت.

شاهزاده سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان سعودی، در نشست روز شنبه شورای همکاری خليج فارس در استانبول گفت، کشور نفت خيز عربستان و متحدان آن در شورای همکاری از نقش فعال ترکيه در خاورميانه، بويژه در مقطعی که منطقه به دليل رخدادهای ضدديکتاتوری دستخوش التهاب است، تقدير می کنند.

شاهزاده سعود الفيصل گفت: از خاورميانه و مسائل مربوط به روند صلح و تحولات جاری در جهان عرب، چشم انداز برخی از کشورهای عربی که در حال حاضر صحنه منازعات فرقه ای هستند، شروع می شود - منازعاتی که از خارج حمايت و پشتيبانی می شوند، تا مورد اتمی ايران و تأثيرات آن بر زندگی و امنيت منطقه و جهان. من در اينجا مايلم از نقش فعال ترکيه بطور ويژه تقدير کنم.

عربستان سعودی از چند ماه پيش به اين طرف برغم سابقه طولانی دوستی با دولت بشار اسد، به دليل مواضع سرکوبگرانه رژيم بعث، در صف مقدم منتقدان جدی آن قرار گرفته است. عربستان سعودی خود در بخشهای شرقی کشور با اعتراضات ضددولتی مواجه بوده و برای کمک به سرکوب جنبش اعتراضی در بحرين، نيروی نظامی به آن کشور اعزام کرده است.

فيصل گفت با توجه به جو بی اعتمادی ناشی از اعمال تحريمهای نفتی عليه ايران، برای رياض، به عنوان عمده ترين توليدکننده و صادرکننده نفت جهان، برخورداری از يک بازار متعادل جنبه حياتی دارد.

وزير امور خارجه عربستان سعودی در پاسخ به اين سئوال که آيا صادرکنندگان نفت حوزه خليج فارس، جای نفت ايران را برای ترکيه خواهند گرفت و آيا ترکيه بايد واردات نفت خود را از ايران متوقف کند، گفت: پادشاهی عربستان خواهان يک بازار متعادل است.

شاهزاده سعود الفيصل افزود: اين فقط در حد حرف نيست، اين مسئله سياست و خط مشی رياض و در کل همه کشورهای حوزه خليج فارس در ارتباط با بازار در شرايط بحرانی است.

فيصل افزود همه کشورهای حوزه خليج فارس در مورد اين مسئله با هم تفاهم دارند.

ترکيه ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز وارد می کند که ۳۰ درصد مصرف روزانه آن از طريق ايران تأمين می شود. اين کشور در حال حاضر برای جبران خلاء نفت ايران، به عربستان سعودی می انديشد.

XS
SM
MD
LG