لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

پشتیبانی عربستان سعودی از ثبات قیمت نفت


پشتیبانی عربستان سعودی از ثبات قیمت نفت
پشتیبانی عربستان سعودی از ثبات قیمت نفت

ترکی الفیصل، که چهره قدرتمندی در خاندان سلطنتی سعودی تلقی می شود، در سخنانی در جمع نمایندگان صنعت نفت و دانشگاهیان در موسسه «بیکر» بخش سیاست عمومی در دانشگاه رایس در هوستون، در ایالت تگزاس، بر تعهد کشور خود به حفط ثبات در بازار نفت تاکید گذاشت و گفت اندوخته های شناخته شده نفت عربستان، که از ۲۶۰ میلیارد بشکه فراتر می رود، آن را قادر می سازد افزایش شدید تقاضا را جبران کند.

ترکی الفیصل، مدیر مرکز پژوهش و مطالعات اسلامی ملک فیصل، گفت در حالی که بر تقاضا برای نفت، به ویژه در چین و هند افزوده می شود، عربستان بر آن است این افزایش را تامین کند.

او از کشورهایی مانند چین و هند خواست در گزارش هایی که درباره مصرف انرژی خود منتشر می کنند شفاف تر باشند، و گفت «برای آن که بازارها درست عمل کنند، ما باید با یکدیگر کار کنیم تا مسلم شود که تمام ملت ها منابع و انگیزه هایی برای انتشار اطلاعات دقیق و ارزشمند درباره منابع انرژی خود و استفاده از آنها دارند.»

شاهزاده ترکی الفیصل، همچنین از افرادی در آمریکا که خواهان استقلال انرژی هستند انتقاد کرد. او فوران اخیر نفت در خلیج مکزیک را پیامد جستجوی نفت در محل های خطرناک دانست و گفت: «رفتن به دور دست های زمین برای به دست آوردن نفت احتمالا عاقلانه ترین استراتژی انرژی در دراز مدت نیست، به ویژه زمانی که ذخایر نفتی کشوری مانند عربستان چنین فراوان است.»

ترکی الفیصل هچنین گفت کشور او از انرژی های جایگزین برای تکمیل نفت حمایت می کند، و از اقدامات عربستان برای تولید گاز طبیعی بیشتر و نیز استفاده از انرژی خورشیدی و به وجود آوردن شبکه ای جهت رساندن نیرو به منطقه و فراتر سخن گفت.

در حالی که برخی از کارشناسان انرژی در میان مخاطبان شاهزاده سعودی نسبت به این برنامه های جاه طلبانه مشکوک بودند، «ایمی مایرز جاف»، عضو ارشد موسسه بیکر در بخش سیاست عمومی، اظهار داشت او قابلیت های بزرگتری می بیند و گفت: «تمام کشورهای خاورمیانه کمبود برق دارند. اگر عربستان سعودی نقش رهبری را در ساختن یک شبکه انتقال منطقه ای بر عهده گیرد یا در شبکه های گاز منطقه ای شرکت کند، آنگاه تفاوت عظیمی به وجود خواهد آمد.»

درباره شفافیت بیشتر در ارائه گزارش مصرف انرژی، خانم جاف می گوید چنین کاری می تواند به کنترل شایعات و تثبیت بازار کمک کند، و می افزاید: «درباره تقاضای چین برای نفت پرسش هایی وجود دارد. آیا خرید نفت چینی ها برای ذخیره استراتژیک است یا یک رشد اساسی در تقاضا؟ وقتی بازار مطمئن نباشد، نوسان در قیمت ها ادامه خواهد داشت.»

اما ایمی جاف می گوید عربستان سعودی و دیگر کشورهای تولید کننده باید برای ارزیابی های خارج درباره ذخایر و ظرفیت تولیدی آنها بیشتر باز باشند.

XS
SM
MD
LG