لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

آزادی یک شهروند آمریکایی دوتابعیتی از زندانی در عربستان


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در شهر ریاض
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در شهر ریاض

عربستان سعودی روز سه‌شنبه سعد ابراهیم الماضی، شهروند دوتابعیتی سعودی-آمریکایی ۷۲ ساله، را که به دلیل انتقاد از دولت سعودی به یک دوره زندان ۱۹ ساله محکوم شده بود آزاد کرد. اما فرزند الماضی می‌گوید پدرش اجازه ندارد مسافرت کند.

به گفته پسر آقای الماضی، او اکنون همراه با اعضای خانواده اش در منزلش در شهر ریاض زندگی می‌کند. به گفته او، با این که همه اتهامات علیه پدرش کنار گذاشته شده است، خانواده‌اش باید با ممنوعیت سفر مقابله کند.

هنوز دولت سعودی، کاخ سفید، و وزارت خارجه آمریکا واکنشی به آزادی این شهروند دوتابعیتی نشان نداده‌اند.

آقای الماضی که مقیم ایالت فلوریدای آمریکا است آبان ۱۴۰۰ در پی ورود به ریاض بازداشت شد. اتهامات عنوان شده علیه او شامل «تأمین مالی تروریسم» و «تلاش برای بی‌ثبات کردن پادشاهی سعودی» بود.

پرونده او و دیگر شهروندان آمریکایی در عربستان سعودی که مشمول ممنوعیت سفر هستند روابط تنش‌آلود میان این دو متحد سنتی را بدتر کرده است. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته است که در بازدیدش از کشور سعودی این موارد را در گفت‌و‌گوهایش با ملک سلمان، پادشاه، و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، مطرح کرده است.

هفته پیش تلویزیون دولتی سعودی تصاویر زندانیانی را نشان داد که پس از انتشار پیام‌های انتقادآمیز علیه دولت در توئیتر، به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه در کنگره آمریکا اسفند ۱۴۰۱ قطعنامه‌ای را ارائه کردند که در صورت به تصویب رسیدن می‌تواند به تجدید‌نظر در قبال کمک‌های امنیتی به دولت سعودی منجر شود.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تهیه شده است

XS
SM
MD
LG