لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

به شرط عدم صدور حکم اعدام؛ مغز متفکر حملات ۱۱سپتامبر آماده ادای شهادت علیه عربستان است


خالد شیخ محمد، مغز متفکر حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا، اعلام کرده است که چنان‌چه دولت ایالات متحده در پی اعدام او نباشد، آماده است در پرونده شکایت خانواده قربانیان این حادثه علیه عربستان سعودی شهادت دهد.

به گزارش وال‌استریت جورنال، وکلای مدافع خانواده قربانیان این حادثه، که علیه عربستان سعودی شکایت کرده‌اند، خواستار ادای شهادت سه تن از پنج فرد زندانی در گوانتانامو شده است.

براساس اسناد دادگاه، وکیل مدافع خالد شیخ محمد به وکلای خانواده قربانیان گفته است در حال حاضر موکلشان به دلیل ماهیت این پرونده و احتمال صدور حکم اعدام، حاضر به ادای شهادت نیست. اما در صورتی که دولت ایالات متحده از صدور و اجرای حکم اعدام برای او خودداری کند «همکاری‌های بسیار گسترده‌تر میسر خواهد بود.»

در جریان حمله‌های ۱۱ سپتامبر به ساختمان‌های دوقلوی تجارت جهانی و پنتاگون حدود ۳ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

از میان ۱۹ متهم اصلی این پرونده، ۱۵ نفر آن‌ها شهروند عربستان سعودی بودند. با این حال دولت عربستان سعودی داشتن هرگونه نقش در این حمله‌ها را تکذیب می‌کند.

کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۶ قانونی را تصویب کرد که براساس آن امکان تحت تعقیب قرار دادن دولت‌های خارجی به اتهام دست داشتن در حملات انجام شده در خاک ایالات متحده ممکن شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG