لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۹

عربستان سعودی در سال جاری ۱۵ درصد بيش از بودجه هزينه خواهد کرد


عربستان سعودی در سال جاری ۱۵ درصد بيش از بودجه هزينه خواهد کرد
عربستان سعودی در سال جاری ۱۵ درصد بيش از بودجه هزينه خواهد کرد

عربستان سعودی می گويد رشد اقتصادی آن کشور به رغم افزايش هزينه و مخارج دولت پيش خواهد رفت.

عربستان سعودی بزرگترين کشور صادر کننده نفت جهان با نگرانی از موج نا آرامی ها در دنيای عرب روز سه شنبه به منظور تسهيل در کاهش بحران و فشار اجتماعی وعده داد رقمی حدود ۱۳۰ ميليارد دلار آمريکا يعنی معادل ۳۰ درصد بازده اقتصادی سالانه آن کشوررا برای توليد شغل، مسکن، حق بيکاری و اقدامات ديگر خرج کند.

مقام های عربستان سعودی می گويند: «انتظار داريم مصرف اين مبالغ بر رشد اقتصادی و فعاليت های اقتصادی محلی در سال جاری و سال های آينده اثر مثبت داشته باشد.»

وزير امور مالی عربستان سعودی که ۸۰ درصد بودجه آن بر هيدروکربن تکيه دارد جزييات بيشتری در مورد چگونگی مصرف بودجه کشور ارائه نداد اما گفت عربستان سعودی در سال جاری ۱۵ درصد بيش از بودجه هزينه خواهد کرد.

عربستان سعودی بزرگترين اقتصاد دنيای عرب است که همزمان با قيمت بالای نفت متمايل به صرف بيش از بودجه محافظه کارانه کشور است. بودجه اوليه برنامه ريزی شده برای سال ۲۰۱۱ آن کشور ۱۵۵ ميليارد دلار آمريکا تعيين شده بود. ۳ سال پی در پی است که بودجه اين کشور نفتخيز از رکورد بالايی برخوردارست.

اما عربستان سعودی با توجه به قيمت بالای حدود بشکه ای ۹۸ دلارنفت بايد بتواند هزينه های اضافی را بدون نياز به برداشت از ذخاير ارزی ۴۶۱ ميليارد دلاری خود تأمين کند. سرمايه گذاری های خارجی عامل افزايش دخائر ارزی کشور است که حتی در سال جاری مازاد بودجه نيز توليد می کند. مديرکل بانک سعودی گفت بانک های آن کشور از وضعيت خوبی برای تعميم وام به بخش خصوصی هستند .

در همين حال وزير امور مالی عربستان سعودی با ابراز ترديد نسبت به پيش بينی نرخ رشد بانک جهانی پول در باره کشورش آنرا کمی خوش بينانه توصيف کرد.

تحليلگران در يک نظرسنجی، توسعه اقتصادی چهارو نيم درصدی را برای کشورهای عضو اوپک در سال جاری، پيش بينی می کنند.

XS
SM
MD
LG