لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

اولین نیروهای گارد ملی عربستان در مرز یمن مستقر شدند


یک تانک سعودی در شهر نجران عربستان
یک تانک سعودی در شهر نجران عربستان

اولین نیروهای گارد ملی عربستان سعودی در مرز عربستان با یمن مستقر شدند.

بر اساس گزارش ها، آنها به نیروهای گارد مرزی و ارتش می پیوندند که از ۶ فروردین ماه سال جاری، از زمان آغاز حملات هوایی تحت رهبری عربستان به حوثی ها در یمن، مرزهای عربستان را تقویت کرده اند.

عربستان سعودی از نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری برکنار شده از قدرت یمن حمایت می کند که به عربستان گریخته است. عربستان ایران را متهم به حمایت از حوثی ها می کند.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی یکشنبه شب گزارش داد که نیروهای گارد ملی عربستان وارد منطقه نجران شده اند تا «از مرزهای جنوبی» دفاع کنند و با «هر تهدید احتمالی» مقابله کنند.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی اول اردیبهشت به گارد ملی دستور داد که آماده ماموریت شود، اما چند ساعت بعد از توقف حملات «توفان قاطعیت» - کمپین هوایی تحت رهبری عربستان به حوثی ها - خبر داد ولی بار دیگر حملات هوایی به حوثی ها را از سر گرفت.

عربستان و متحدانش روزانه به مواضع حوثی ها حمله می کنند. اما ایران می گوید عربستان تاسیسات زیربنایی یمن را ویران می کند و خواستار توقف حملات در یمن شده است.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته است تصمیم عربستان برای مستقر کردن نیروهای گارد ملی، پیش از اعلامیه ملک سلمان گرفته شده بود.

رهبری گارد ملی عربستان را شاهزاده متعب بن عبدالله بر عهده دارد.

گارد ملی عربستان حدود ۱۲۵ هزار نیرو دارد و مجهز به خودروهای زرهی است و به موازات ارتش کار می کند. به گارد ملی به عنوان نیرویی برای حفاظت از پادشاهی، برای ایجاد موازنه با ارتش عربستان دیده می شود.

XS
SM
MD
LG