لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

رویترز: ایالات متحده آرای دادگاه پرونده خاشقجی در عربستان سعودی را «گامی مهم» می‌داند


یک مقام دولت ایالات متحده آمریکا در واکنش به اعلام احکام متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی در عربستان سعودی گفت این گام مهمی در پاسخگو نگه داشتن افراد مسئول در این جرم است.

این مقام رسمی دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود،‌ روز دوشنبه دوم دی ماه به خبرگزاری رویترز گفت: «این گامی مهم در پاسخگو نگه داشتن افرادی است که این جرم مخوف را انجام دادند و ما عربستان سعودی را تشویق می‌کنیم که به روند شفاف‌سازی و منصف نگه داشتن نظام قضایی، ادامه دهند.»

در جریان بررسی پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگاری که اقامت دائم آمریکا را داشت، پنج متهم به اعدام و سه متهم به زندان محکوم شدند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه دوم دی ماه در گزارشی به نقل از سخنگوی دادستانی عربستان سعودی اعلام کرد از میان ۱۱ متهم این پرونده، سه تن تبرئه شدند، پنج تن به اعدام محکوم شده و سه تن هم حکم زندان گرفتند.

شعلان الشعلان که با حفظ سمت معاون دادستان عمومی هم محسوب می‌شود گفت که نتیجه دادگاه نشان می‌دهد این قتل با نیت قبلی نبوده و تصمیم به قتل در لحظه گرفته شده است.

جمال خاشقجی در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۸ کشته شد و جسد او هرگز پیدا نشد. ریاض تحت فشار جامعه بین‌المللی کشته شدن او را در کنسولگری عربستان در ترکیه تایید کرد، اما اتهام دست داشتن حکومت در آن را رد کرده و می‌گوید «افراد خودسر» دست به این کار زده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG