لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

عربستان و سازمان ملل از تشدید بازرسی کشتی‌های حامل کمک به یمن خبر دادند


تخلیه و بازرسی کشتی های حامل کمک های انساندوستانه به یمن در بندر حدیده در سواحل دریای سیاه - ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷
تخلیه و بازرسی کشتی های حامل کمک های انساندوستانه به یمن در بندر حدیده در سواحل دریای سیاه - ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷

به گفته مقام‌های عربستان سعودی و سازمان ملل متحد، این نهاد بین المللی بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های انساندوستانه به یمن را تسریع کرده است، تا ضمن جلوگیری از ارسال کمک‌های نظامی به شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، به ارسال کمک‌های انساندوستانه سرعت بخشیده شود.

بازرسی از کشتی‌های حامل کمک‌های نوعدوستانه پس از آن شدت گرفته است که حوثی‌ها حملات موشکی علیه عربستان را تشدید کرده‌اند. سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، حمله موشکی اخیر حوثی‌ها به یک نفتکش در دریای سرخ را یک «حمله تروریستی» توصیف کرد.

وی گفت «این حمله، حمله‌ای تروریستی علیه یک نفتکش بود و مسئول آن حوثی‌ها و همچنین رژیم ایران است. در بررسی حمله به نفتکش، رد پای فناوری سپاه پاسداران ایران دیده می‌شود.»

ریاض، رقیب منطقه‌ای خود، جمهوری اسلامی ایران را متهم به تامین موشک برای حوثی‌ها می‌کند. حوثی ها شهر صنعا و دیگر بخش‌های یمن را در کنترل خود دارند.

پس از تصویب و اعمال محاصره تسلیحاتی یمن از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بازرسان بین المللی این سازمان، در بندرهای جیبوتی، دوبی، جده و صلاله مستقر هستند تا از تردد هر گونه کشتی حامل سلاح به یمن جلوگیری شود.

یمن در سه سال گذشته صحنه جنگ بین شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی بوده که از سوی جامعه بین المللی رئیس جمهوری مشروع یمن شناخته می‌شود.

ائتلاف ضد حوثی‌ها به رهبری ریاض از حدود سه سال پیش در تلاش برای شکست شبه نظامیان شیعه حوثی‌ و بازگرداندن منصور هادی به قدرت، حملات هوایی علیه حوثی‌ها را آغاز کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG