لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

عربستان و امارات شاهد عرضه کافی و افزایش ذخایر نفتی هستند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - عربستان سعودی و امارات متحده عربی، دو تولید کننده بزرگ نفت اوپک، می گویند عرضه نفت کافی بوده و ذخایر نفتی با وجود افت شدید تولید نفت ایران و ونزوئلا در حال افزایش است.

کشورهای تولید کننده نفت چگونگی ایجاد ثبات در بازار پر فراز و نشیب نفت را در میانه تنش فزاینده آمریکا و ایران در خلیج فارس که تهدیدی برای عرضه نفت در بازار جهانی است، در جده به بحث گذاشتند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، در آغاز این جلسه به خبرنگاران گفت «ما شاهد بالا رفتن حجم انبارها هستیم و عرضه هم فراوان است».

فالح با اشاره به مازاد عرضه که قیمت نفت را در نیمه دوم سال به شدت پایین آورد، افزود: «هیچ کس از ما نمی خواهد دوباره شاهد بالا رفتن ناگهانی قیمت ها باشد. باید مراقب باشیم».

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات، گفت نیازی نیست از توافق اوپک با گروه کشورهای صادر کننده نفت برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه در روز برای حفظ قیمت ها دست بکشیم.

فالح در پایان این دیدار در یک کنفرانس خبری گفت اوپک و دیگر کشورها «بر سر ادامه آن چه برای ایجاد ثبات میان عرضه و تقاضا انجام گرفته است، اجماع نظر داشتند».

این جلسه چند روز پس از آن برگزار شد که چند نفتکش در ساحل امارات هدف حملات خرابکارانه قرار گرفت و حوثی ها با پهپاد به لوله های نفت در عربستان حمله کردند.

وزیر انرژی عربستان اطمینان خاطر داد که از لوله های نفت عربستان به خوبی حفاظت می شود.

ایران نماینده ای برای شرکت در این جلسه نفرستاده بود.

«آژانس بین المللی انرژی» هفته پیش از افت تولید نفت خام ایران از ۳.۹ میلیون بشکه به ۲.۶ میلیون بشکه در روز خبر داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG