لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

سیاست سعودی بر مقابله با تروریسم در داخل تغییر می کند


به نقل از دیپلمات ها و مقامات نزدیک به دولت عربستان سعودی گفته می شود عربستان سیاست خود را مبنی بر حمایت از راههای مختلف به شورشیان سوریه، به منظور مهار گسترش افراط گرایی اسلامی در داخل تغییر می دهد.

رویترز در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرده می گوید عربستان نگران است رادیکالیسم در میان شورشیان در سوریه ، القاعده در عربستان سعودی را تقویت کند.

گزارش می گوید رهبران سعودی هنوز تصمیم دارند به شورشیانی که سعی دارند بشار اسد را سرنگون کنند کمک کنند، اما افزایش تمرکز آنها بر امنیت داخلی به این معنا است که ممکن است کمکهای خود را کاهش دهند.

در نشانه ای از این تغییر، ملک عبدالله هفته پیش فرمانی صادر کرد که بر اساس آن سعودی هایی که برای جنگ به خارج بروند، ۳ تا ۲۰ سال زندانی خواهند شد.

به گفته منابع دیپلماتیک در کشورهای حاشیه خلیج فارس، این تغییر همچنین در زمانی صورت می گیرد که بندر بن سلطان، رئیس تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی عربستان سعودی – طراح سیاست سوریه که ایجاد اردوگاه های آموزشی در اردن، و ارسال اسلحه و پول را شامل می شد – کمتر در انظار عمومی ظاهر می شود.

یک دیپلمات ارشد گفت سیاست عربستان بر مقابله با تروریسم متمرکز می شود. وزارت کشور به ویژه نگران وقایع سوریه است.

رویترز به نقل از رئیس بخش امنیتی - عقیدتی وزارت کشور می گوید آنچه در سوریه اتفاق افتاده مشکلات زیادی برای عربستان بوجود آورده است.

او تخمین می زند بین یک تا دو هزار سعودی در سوریه هستند که هم می جنگند و هم به آوارگان کمک می کنند، و اکثرا در گروه های متحد القاعده فعال هستند.
XS
SM
MD
LG