لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

حمایت روحانی سُنی سعودی از شورشیان سوریه


یک روحانی ارشد سعودی پیروان خود را ترغیب کرده است از هر راهی که می توانند از شورشیان سوریه حمایت کنند.

به گزارش رویترز، در جدید ترین رویداد در سلسله حملات لفظی به بشار اسد، که افزایش تنش های فرقه ای در سراسر خاور میانه را منعکس می کند، شیخ سعود الشریم، روز جمعه درخطبه نماز در مکه، اسد را به عنوان «ظالمی که سربازانش به زنان تجاوز کرده اند، کودکان را کشته اند و خانه ها را خراب کرده اند» محکوم کرد و گفت «همه این اقدامات در برابر خداوند مسئولیت مشترکی بردوش ما می گذارد».

او که سخنانش از تلویزیون پخش می شد، ازتمام رهبران، اندیشمندان، اصلاح طلبان، متفکران و مردم عادی خواست متحد شوند و موضعی آگاهانه علیه سرکوب کسانی که او «برادرانمان درسوریه» توصیف می کرد، برگزینند.

پیشتر، پس از آن که رزمندگان حزب الله به نیروهای اسد کمک کردند تا شهر مرزی قصیر را از شورشیان باز بستاند، یوسف القراداوی شیخ متنفذ سنی درقطر اعلام کرد به طرفداری از آشتی شیعه – سنی پایان می دهد. او خواهان جهاد درسوریه شد.

رویترز می گوید کنگره روحانیان ارشد سُنی درقاهره ،که برای بحث درباره وضعیت سوریه تشکیل شده بود، روزپنجشنبه فراخوان او را تایید کرد.

درگزارش رویترز گفته می شود شیخ شریم درخطبه خود نوع کمک عربستان سعودی به شورشیان سوریه را مشخص نکرده است، اما عربستان در گذشته خواستار ارسال اسلحه برای آنها شده بود، زیرا بیم از آن دارد که پیروزی اسد درجنگ داخلی نفوذ ایران در منطقه را افزایش دهد.
XS
SM
MD
LG