لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

مقام لبنانی: مظنون اصلی بمب‌گذاری ۱۹۹۶ در عربستان از تهران به بیروت آمده بود


خبرگزاری فرانسه روز پنج‌شنبه، به نقل از مقامات امنيتی لبنان، گزارش داد که مظنون اصلی بمب‌گذاری سال ۱۹۹۶ در عربستان سعودی، که منجر به کشته شدن ۱۹پرسنل هوايی ايالات متحده شده بود، در ماه جاری در پرواز ورودی از تهران به فرودگاه بيروت بازداشت شد.

يک مقام امنيتی لبنان به خبرگزاری فرانسه گفت أحمد ابراهيم المغسل در ۱۷ مردادماه (۸ اوت) با پاسپورت جعلی از ايران به فرودگاه بيروت رسيده بود که توسط نيروهای امنيت داخلی لبنان دستگير شد. وی اضافه کرد، از آن‌جا که عربستان سعودی درخواست استرداد المغسل را داده بود، "روز بعد از بازداشت متهم به مقامات سعودی مسترد شد."

به گزارش روزنامه عربی الشرق‌الاوسط که در لندن منتشر می‌شود، المغسل متهم به دست داشتن در طرح و اجرای انفجار تروريستی ۴ تيرماه ۱۳۷۵ خورشيدی در پايگاه نيروهای هوايی آمريکايی در شهر خُبَر عربستان است که در اثر آن ۱۹سرباز آمریکایی کشته و حدود ۴۰۰ تن زخمی شدند. اين روزنامه می‌گويد دستگيری المغسل، که تاکنون در ايران پنهان بود، پس از ۱۹ سال تعقيب و جستجو صورت گرفت.

روزنامه لبنانی الاخبار گزارش داد که مقامات امنيتی سعودی، براساس اطلاعاتی که از آمريکایيان دريافت کرده بودند، سازمان امنيت داخلی لبنان را در جريان مسافرت المغسل قرار دادند.

دادرسان ايالات متحده گفتند المغسل رانندگی کاميون انباشته از مواد منفجره‌ای را بر عهده داشت که در بيرون پايگاه آمريکایيان پارک شده بود. ساختمان خبر علاوه بر کادر نيروی هوايی آمريکا، خوابگاه پرسنل نظامی فرانسويان و بريتانيايی‌ها نيز بود.

گفته می‌شود که اين متهم ۴۸ ساله در راس شاخه نظامی شعبه سعودی حزب‌الله است، سازمانی غيرقانونی که اقليت شيعه مذهب عربستان اعضای آن را تشکيل می‌دهند.

تهران هرگونه دخالتی در اين انفجار را انکار کرده است.

XS
SM
MD
LG