لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

تخریب بافت قدیم روستای شیعه نشین عربستان به خشونت کشیده شد


شهر شیعه نشین قطیف در سالهای اخیر شاهد درگیری هایی بین مردم و ماموران عربستان سعودی بوده است.
شهر شیعه نشین قطیف در سالهای اخیر شاهد درگیری هایی بین مردم و ماموران عربستان سعودی بوده است.

مقام‌های عربستان سعودی با بیان این که منطقه تاریخی یک روستای شیعه‌نشین در شرق آن کشور محل تجمع پیکارجویان محلی شده، اقدام به تخریب خانه‌هایی در آن منطقه کرده‌اند که چندین قرن قدمت دارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اقدام مسئولان سعودی در تخریب بافت چند صد ساله روستای العوامیه بار دیگر منجر به درگیری نیروهای امنیتی با برخی افراد مسلح شیعه و تیراندازی بین دو طرف در خیابان‌ها شد.

ژنرال مسعود الترکی سخنگوی وزارت کشور سعودی در مصاحبه با این خبرگزاری گفته است «از زمان آغاز پروژه توسعه المصوره، تروریست‌ها در العوامیه ... خشونت‌های مسلحانه خود را افزایش داده‌اند.»

عملیات تخریب چند صد واحد مسکونی در منطقه تاریخی «المصوره» در روستای العوامیه واقع در منطقه قطیف در شرق عربستان، از روز دهم ماه مه (بیستم اردیبهشت ماه سال جاری) آغاز شده است.

شهر قطیف در شرق عربستان و مجاور خلیج فارس قرار دارد.
شهر قطیف در شرق عربستان و مجاور خلیج فارس قرار دارد.

این منطقه پیشتر در سال جاری میلادی شاهد درگیری‌های مختلفی بوده و دست کم شش افسر امنیتی سعودی، شش مرد مسلح شیعه مذهب و تعدادی از غیرنظامیان محلی تا کنون جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر قربانیان، در درگیری‌هایی که پس از آغاز عملیات تخریب رخ داده است، کشته شده‌اند.

به عقیده خبرنگار آسوشیتدپرس، این اقدام دولت سعودی و درگیری ناشی از آن، می‌تواند به درگیری‌های فرقه‌ای در منطقه دامن بزند.

تنش بین عربستان عمدتا سنی مذهب و ایران عمدتا شیعه، در چند سال اخیر بالا گرفته و بویژه در چند هفته گذشته، پس از قطع رابطه ریاض و متحدانش با قطر به دلیل حمایت از ایران و تروریسم، تشدید شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG