لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

ادامه مناقشه نفتی عربستان و روسیه: ریاض به میزان بی‌سابقه‌ای نفت تولید خواهد کرد


آرشیو
آرشیو

عربستان سعودی روز سه شنبه ۲۰ اسفند با اعلام این که در ماه آوریل تولید نفت خود را به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش خواهد داد، عملا پیشنهاد روسیه برای گفتگوهای تازه در مورد نفت را رد کرد.

السکاندر نواک، وزیر انرژی روسیه، روز سه شنبه گفت مسکو آماده است در مورد تدابیر جدیدی با اوپک گفتگو کند.

پیشتر در اجلاس اخیر اوپک، این سازمان به رهبری عربستان در پی آن بود که برای بالا بردن قیمت نفت، با تولید کنندگان خارج از این سازمان، به رهبری روسیه در مورد ادامه تلاش های مشترک به منظور محدود کردن تولید نفت و تقویت قیمت ها به توافق برسد. اما روسیه با آن اقدام مخالفت کرد.

حالا عربستان با تخفیف های بسیار برای فروش نفت و افزایش تولید آن، می خواهد فشار زیادی به روسیه وارد کند.

اختلاف عربستان و روسیه باعث شد قیمت نفت روز دوشنبه ۲۵ درصد کاهش یابد و شاخص های سهام که پیشتر از شیوع کرونا آسیب بسیار دیده اند نیز به شدت پایین بیاید.

به نوشته رویترز، یک مقام ارشد شرکت سعودی آرامکو گفته است این شرکت نفتی در ماه آینده میلادی تولید روزانه خود را به ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه می رساند که حدود ۳۰۰هزار بشکه بیش از ظرفیت حداکثری آن است. معنای این وعده این است که آرامکو حتی از نفت ذخیره شده در مخازن خود نیز استفاده خواهد کرد.

عربستان طی چند ماه گذشته ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کرده است.

مقامات سعودی چند روز قبل نیز اعلام کردند به مشتریان نفتی خود در ایالات متحده، آسیا، و اروپا بین ۶ تا ۸ دلار در هر بشکه تخفیف خواهند داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG