لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا: حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به احتمال زیاد از طرف ایران یا از خاک عراق انجام شده است


دولت ایالات متحده چند تصویر ماهواره‌‌ای را منتشر کرده است که به گفته مقامات رسمی نشان می‌دهد دست‌‌‌کم ۱۹ نقطه هدف حمله به دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی قرار گرفته‌‌اند. این تصاویر از جمله خسارت به تاسیسات بقیق را، که قلب اصلی تولید نفت خام پادشاهی عربستان محسوب می‌شود، نشان می‌دهد.

شماری از مقامات رسمی ایالات متحده به رسانه‌های آمریکایی گفتند که بر اساس این تصاویر، آثار به جای مانده از حملات نشان می‌دهند این حملات نه از جنوب و از سوی یمن، که از سوی ایران یا عراق اجرا شده‌‌اند.

عراق هرگونه سوءاستفاده از خاک خود برای انجام این حمله علیه پادشاهی عربستان را رد کرده است. ایران هم منکر دست داشتن در این حملات شده است.

مقام‌های رسمی آمریکایی گفتند هر حمله‌ای که از عراق انجام شود، نقض تمامیت ارضی آن کشور محسوب می‌شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پس از حمله روز شنبه اعلام کرد آمریکا «هدف را نشانه گرفته و آماده شلیک» برای هرگونه واکنش حاضر است که این، شاید اشاره‌‌ای به یک واکنش نظامی احتمالی باشد.

روز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه، بعد از حملات به تاسیسات نفتی بقیق شرکت آرامکوی عربستان که از بزرگترین پالایشگاه‌های جهان است، بازارهای جهانی نفت شاهد افزایش ۲۰ درصدی قیمت نفت خام بود.

پیشتر، یک مقام ارشد آمریکایی یکشنبه ۲۴ شهریور به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که این حملات بسیار هماهنگ شامل بیش از ۱۰ موشک کروز و دست کم ۲۰ پهپاد پر از مواد منفجره به تاسیسات نفتی عربستان از خاک ایران انجام شده است.

این مقام ارشد آمریکایی به شبکه ای‌بی‌سی گفت که این حملات «کار ایران است. حوثی‌ها می‌خواهند آن را به اسم خود تمام کنند؛ اما این کار آن‌ها نبوده است.»

بنابر این گزارش، این مقام آمریکایی همچنین افزود که، رئیس جمهور آمریکا «کاملاً آگاه است که ایران مسئول این حملات است؛ اما می‌خواهد در صورتی که سعودی‌ها خواستار کمک هستند خودشان این امر [مسئول بودن ایران] را به‌رسمیت بشناسند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در واکنش به حملات پهپادی به دو پالایشگاه بزرگ عربستان سعودی، اعلام کرده بود که آمریکا «هدف را نشانه گرفته و آماده شلیک» منتظر می‌ماند تا ببیند پادشاهی سعودی چه کسی را رسما مقصر معرفی می‌کند.

همچنین ، مقام‌های آمریکایی با ارائه تصاویر ماهواره‌ای اعلام کردند که دست کم ۱۹ نقطه در دو مرکز تولید نفت و گاز عربستان، از جمله مرکز بسیار حیاتی و مهم بقیق، هدف قرار گرفته است. مقامات بر اساس همین تصاویر معتقدند که جهت حملات از مسیر یمن نبوده است بلکه از سمت عراق یا ایران بوده است.

این مقامات که نخواستند نامشان افشا شود، گفته اند که پهپادهای دیگری، که احتمالا به هدف نرسیده اند، در شمال غرب تاسیسات نفتی به دست آمده اند و نیروهای آمریکایی و سعودی به اتفاق در حال بررسی آنها هستند.

مایک پمپئو عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در ادامه یادآور شد که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن بوده باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG