لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

دیدگاه| ایران ممکن است از خشم علیه عربستان در پرونده خاشقجی نفع ببرد


گزارشی از نیشکا چاندران در وبسایت شبکه خبری «سی ان بی سی»

عربستان سعودی لنگر سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه و مولفه ای حیاتی در طرح پرزیدنت ترامپ برای منزوی کردن ایران است. کاخ سفید برای حفظ ثبات در بازار نفت، هنگام آغاز تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران در آبان ماه، به ریاض نیاز دارد.

اما اگر روابط آمریکا و عربستان بر سر اتهام نقش ریاض در قتل جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست، مخدوش شود، استراتژی ترامپ آن گونه که برنامه ریزی شده پیش نخواهد رفت. این امر ممکن است برای تهران نتایج اقتصادی و سیاسی در پی داشته باشد.

عربستان سعودی اوائل سالجاری به دونالد ترامپ قول داد کاهش صادرات نفت ایران را جبران خواهد کرد تا قیمت نفت در بازار جهانی ثابت بماند. اما اگر پرزیدنت ترامپ تصمیم به مجازات سعودی ها بگیرد، ممکن است ریاض از افزایش صادرات نفتی اش صرفنظر کند و قیمت نفت بالا برود. این افزایش قیمت نفت جیب تهران را پر خواهد کرد.

نفت خام صادراتی ایران حدود ۸۰ دلار در هر بشکه به فروش می رسد. یعنی اگر صادرات ایران حتی به نصف برسد درآمدش با زمان نفت ۴۰ دلاری تفاوتی نکرده است.

محمد ایوب، پژوهشگر ارشد «مرکز سیاستگذاری جهانی» و استاد دانشگاه ایالتی میشیگان، می گوید ریاض پیشتر از انرژی به عنوان ابزاری سیاسی استفاده کرده است و مشهورترین نمونه اش در تحریم های نفتی ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ میلادی بود: «تصمیم سعودی ها به کاهش حتی ۱۰ درصدی نفت می تواند بازار انرژی را به آشوب بکشد و قیمت نفت را به سرعت به بالای ۱۰۰ دلار برساند.» چنین تحولی ایران را برنده اصلی ماجرای خاشقجی خواهد کرد.

گذشته از نفت، تضعیف روابط آمریکا و عربستان امتیازی سیاسی برای تهران خواهد بود.

این وضع به همکاری کشورهای منطقه در مهار ایران هم لطمه خواهد زد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG