لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

«جیش المختار» مسئولیت پرتاب راکت به عربستان را پذیرفت


یک روزنامه چاپ بیروت گزارش داد ۶ گلوله خمپاره در نزدیکی یک پاسگاه مرزی در شمال غربی عربستان سعودی فرود آمد و مسئولیت آن را یک گروه شبه نظامی شیعه عراقی که ایران از آن پشتیبانی می کند برعهده گرفته است.

پاسگاه دریک ناحیه صحرایی در نزدیکی گذرگاه مرزی العوجه قرارگرفته است، و به گفته فرمانده مرزبانی سعودی در پرتاب راکت ها در روز چهارشنبه خسارتی به بار نیامد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، واثق البطاط، سردسته گروه جیش المختار، که از ایران طرفداری می کند، تلفنی از بغداد گفت حمله هشداری به عربستان بر سر موضع آن نسبت به شیعیان بود.

او گفت «ما نخواستیم موشک ها به یک ناحیه مسکونی برسد ،زیرا برای خون مردم ارزش قائل هستیم. اما اگرعربستان سعودی به رفتار فعلی خود ادامه دهد، فراتر خواهیم رفت».

بطاط همچنین گفت افراد او وارد ناحیه نفتخیز حفرالبتین، که برای سعودی ها مهم است، شدند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود دیپلمات ها و مقامات امنیتی عراق می گویند آنها معتقد نیستند جیش المختار گروه شبه نظامی کارآمدی باشد، و رهبر آن را شخصیت معتبری نمی بینند.

با این حال،پرتاب راکت ها در میان آشوب منطقه ای که مناقشه سوریه به آن دامن می زند صورت می گیرد.

روز پنجشنبه، خبرگزاری سعودی به نقل از فرمانده مرزبانی عربستان گفت مقامات برای پیدا کردن منبع حمله و جلوگیری از تکرار آن، با کشورهای همسایه در تماس مستقیم هستند.

روزنامه سعودی عکاظ در وب سایت خود نوشت راکت ها از «طرف عراقی مرز» پرتاب شد.
XS
SM
MD
LG