لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

عادل الجبیر: دلجویی از جمهوری اسلامی تنها به بدتر شدن رفتار ستیزه‌جویانه آن می‌انجامد


عادل الجبیر - آرشیو
عادل الجبیر - آرشیو

وزیر مشاور در امور سیاست خارجی پادشاهی سعودی در مورد دلجویی از جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت این کار تنها موجب بدتر شدن رفتار ستیزه‌جویانه ایران می‌شود.

به گزارش وبسایت فاکس نیوز، عادل الجبیر در گفت‌وگو با این شبکه خبری آمریکایی گفت که «تاریخ ۴۰ سال گذشته ایران یک ستیزه‌جویی، به ویژه علیه کشور من» بوده است.

این مقام ارشد سعودی در بخشی از مصاحبه که روز چهارشنبه سوم مهر انجام شد، با ذکر دلایل دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی - از جمله محل اصابت موشک ها که در شمال این تاسیسات و به سوی ایران بوده است؛ نوع و برد موشک‌‌ها که مشابه‌شان در دسترس حوثی‌ها نیست؛ و محل تولید موشک‌ها، یعنی ایران - گفت: «ما خواستار یک تلاش جهانی برای مهار رفتار تهاجمی و ستیزه‌جویانه ایران بوده‌ایم.»

وی گفت که ایران باید تصمیم بگیرد که یک انقلاب است یا یک کشور، و افزود که اگر ایران یک انقلاب است، دیگر منطقی نیست و نمی‌شود با آن تعامل کرد، و اگر یک کشور است باید قوانین بین‌المللی، حاکمیت کشورها، و اصل عدم مداخله در امور دیگر کشورها را محترم بشمارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اندک زمانی پس از وقوع حملات به تاسیسات نفتی «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» عربستان سعودی، رژیم تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

بریتانیا، فرانسه،‌ و آلمان نیز چند روز بعد ایران را مسئول این حملات معرفی کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG