لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

نشست شورای همکاری خلیج فارس بدون حضور امیر قطر؛ ملک سلمان باز ایران را خطر منطقه‌ای نامید


امیر قطر به رغم دعوت پادشاه عربستان در ریاض حاضر نشد.
امیر قطر به رغم دعوت پادشاه عربستان در ریاض حاضر نشد.

در نشست شورای همکاری خلیج فارس در حالیکه امیر قطر غائب بود، پادشاه عربستان در انتقاد از جمهوری اسلامی، ایران را یک خطر و تهدید برای کشورهای منطقه نامید.

روز یکشنبه ۱۸ آذر سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض دور هم جمع شدند. در این نشست که بعد از بحران هفته های اخیر عربستان در مورد قتل جمال خاشقجی بود، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در کنار پدر خود ملک سلمان حضور یافت.

پادشاه عربستان در سخنانی به سوریه و فلسطین اشاره کرد و بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی برای منطقه نامید. او گفت ایران همچنان یک نوع خطر و تهدید برای تعدادی از کشورها محسوب می‌شود.

ایران و عربستان در چند سال اخیر روابط پر تنشی داشته اند. ایران حامی اسد و عربستان حامی مخالفان او بود. این تنش در دیگر کشورها نیز به جنگ نیابتی تبدیل شد. جمهوری اسلامی حامی حوثی های یمن، گروه های شیعه در یمن و حماس و حزب الله است. عربستان سعودی از سه سال پیش ائتلاف نظامی را رهبری می کند که در جنگ با حوثی ها برای حمایت از دولت قانونی یمن است.

کنفرانس یک روزه سران کشورها ی عضو شورای همکاری خلیج فارس در حالی در روز یکشنبه برگزاری شد که تنش سعودی ها با امیرنشین قطر ادامه دارد و قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار بر این گردهمائی سایه افکنده است.

آمریکا از کشورهای عضو اکیدا خواسته است در مسیر رفع تنش های موجود میان اعضا حرکت کنند.

ملک سلمان پادشاه سعودی از امیر قطر برای حضور در نشست امروز دعوت کرده اما دوحه اعلام کرده است امیر قطر در ریاض حضور نخواهد یافت و نماینده ای به نشست اعزام خواهد کرد.

نزدیک دو سال پیش، عربستان و چند کشور عرب دیگر محاصره اقتصادی قطر را به بهانه حمایت از تروریسم و همکاری با ایران شروع کردند که موجب تنش منطقه‌ای بین این دو گروه شد.

جنگ جاری در یمن، فعالیتهای رو به افزایش ایران در منطقه، نفت و سیاستهای نفتی، و شاید تحریم کلی قطر از سوی بقیه اعضا از جمله مسائلی ست که در کنفرانس امروز ریاض با میزبانی محمدبن سلمان ولیعهد سعودی بررسی می شود.

در پی قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه، آمریکا از دولت سعودی خواسته است به جنگ چهار ساله در یمن پایان دهد، و رابطه با قطر را بهبود بخشد تا جبهه محکمی در مقابل ایران در منطقه شکل بگیرد.

به گزارش رویترز، یک مقام از وزارت خارجه آمریکا از کشورهای عضو شورا خواسته است علاوه بر تقویت مناسبات میان شش کشور عضو، در یک پیمان امنیتی گسترده تر با مصر و اردن شرکت جویند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG