لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

دیدگاه| آیا عربستان سعودی می‌تواند با قدرت‌نمایی اقتصادی ایران در عراق رقابت کند


گزارشی در روزنامه جروزالم پست

آخر هفته گذشته که عربستان سعودی در دیداری پشت درهای بسته برای جلب نظر رهبران عراق تلاش می کرد، ایران، دشمن دیرینش، در یک نمایش علنی در «نمایشگاه بین المللی بغداد» حضور پیدا کرده بود.

یک بخش کامل به حدود ۶۰ موسسه ایرانی اختصاص یافته بود. فروشندگان فولاد، محصولات شیمیایی و فرش از مشتری های بالقوه عراقی با چای و شیرینی پذیرایی و تعارفاتی به فارسی یا عربی نیم بند رد و بدل می کردند.

سال گذشته دهها شرکت سعودی هم در این نمایشگاه شرکت کرده بودند، اما امسال از آن ها خبری نبود.

ریاض در عوض تمرکزش را بر دیدارهایی در سطح عالی گذاشته است. خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی، به دیدار عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، رفت. دو کشور تعهد کردند بر سر نفت و انرژی همکاری کنند.

عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب در پی افزایش نفوذشان در عراق هستند و تحریم های جدید آمریکا علیه بخش نفت ایران می تواند چنین فرصتی را در اختیار آن ها بگذارد. اما مقابله با نفوذ ایران از سیاست تا تجارت کار دشواری است.

رقابت ریاض و تهران بر سر نفوذ در خاورمیانه باعث شده تهران در سال های اخیر اتحاد خود در دمشق، بیروت و بغداد را تحکیم کند.

خالد الوالی، تاجر عراقی حاضر در «نمایشگاه بین المللی بغداد»، می گوید: «محصولات ایرانی برای عراق بسیار اهمیت دارد. محصولاتی که از ایران می آید ارزان است. ایران منبع بزرگ مواد خام است.»

آرش، نماینده فروش شرکت شیمیایی ایرانی که برای اولین بار به عراق آمده، معتقد است: «عراق برای ما بازار جذابی است. در همسایگی است. پس از سال ها جنگ نیاز به محصولات ارزان دارد. ما تصمیم گرفتیم تمام ده روز نمایشگاه را این جا باشیم.»

به گزارش وزارت بازرگانی عراق موسسات سعودی در آخرین لحظه، حضور خود را لغو کردند. سال پیش تقریبا ۶۰ شرکت سعودی حضور داشتند. شمار شرکت های ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

بعضی عراقی ها ممکن است در سایه نگرانی از تحریم های آمریکا تجارت با ایران را پر خطر ببینند، ولی بعید است این نگرانی بر تجارت بین دو کشور خصوصا در مناطق مرزی اثر بگذارد.

تاجران در بغداد به تحریم ها علیه ایران نگاهی دو گانه دارند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG