لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

دیدگاه| اوباما درباره ایران چه اشتباهی کرد؛ چه اشتباهی ترامپ درباره عربستان نباید بکند


برخورد حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ملک سلمان پادشاه عربستان در حاشیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه - ۲۶ فروردین ۱۳۹۵
برخورد حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ملک سلمان پادشاه عربستان در حاشیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه - ۲۶ فروردین ۱۳۹۵

یادداشتی از توماس فریدمن در نیویورک تایمز

هر روز که می گذرد، سیاست آمریکا در برابر ایران و عربستان سعودی بیشتر یادآور فیلم کلاسیک «تلما و لوئیس» در سال ۱۹۹۱ می شود.

برای آن هایی که جوان تر از آن هستند که فیلم را به یاد بیاورند، فیلم با بازی سوزان ساراندون و جینا دیویس درباره یک سفر ماهیگیری است که در پی تیراندازی شخصیت ساراندون به یک تجاوزکار به مسیری سیاه کشیده می شود.

شباهت این فیلم با ایران و عربستان سعودی در چیست؟

دولت باراک اوباما با نگاهی به عربستان و ایران می گفت: سعودی ها هرگز به وعده هایشان بر سر صلح اعراب و اسرائیل یا اصلاحات در کشورشان عمل نکردند، پس بیایید بر روی ایران حساب باز کنیم و برای بهبود اوضاع در خاورمیانه خلع سلاح هسته ای و اصلاحات را در ایران ترویج بدهیم که دارای تمدنی واقعی با زنانی توانمند و یک طبقه متوسط طرفدار آمریکا است.

آن چه اتفاق افتاد این بود که سپاه پاسداران با کاسته شدن از فشارهای بین المللی و دریافت پول های تازه و سرمایه گذاری خارجی، در جهان عرب به اعمال قدرت پرداخت و از طریق نیروهای نیابتی اش تسلط خود بر چهار پایتخت جهان عرب را محکم کرد: بغداد، دمشق، صنعا و بیروت.

بعد نوبت به پرزیدنت ترامپ رسید: او برجام را لغو، تحریم ها را دوباره بر تهران اعمال و عهد کرد با فروش ۱۱۰ میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی منافع آمریکا را در منطقه به پیش ببرد. ترامپ در این راه بر روی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، حساب باز کرده بود. او پلیس مذهبی را از خیابان های عربستان جمع آوری کرد و به زنان سعودی حق رانندگی و حضور در سینماها و کنسرت های بزرگ موسیقی را داد.

حساب باز کردن اوباما بر روی ایران منطقی به نظر می رسید، اما لازم بود آمریکا و متحدانش از بیرون مانع رفتارهای مخرب ایران در منطقه شوند. حساب باز کردن ترامپ بر روی محمد بن سلمان هم منطقی به نظر می رسید، اما آمریکا برای رسیدن به نتایج مطلوب باید از درون او را مهار کند. آمریکا به یک سفیر مقتدر در ریاض نیاز دارد تا خطوط قرمز را برای محمد بن سلمان روشن کند.

محمد بن سلمان هم مانند ایران از حمایت آمریکا برای اعمال قدرتی فراتر از توان خود به غلط استفاده کرد.

از منظر سینمایی، ایران و عربستان سعودی نسخه کامل «تلما و لوئیس» هستند، با این تفاوت که آن را در اتومبیل هایی جداگانه ای انجام می دادند.

ما باید از هر دو آن ها استفاده کرده و بد رفتاری هایشان را مهار کنیم و از وابستگی به نفت بکاهیم تا کمتر در معرض این دیوانگی ها قرار بگیریم.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG