لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

رياض: سمينار مقابله با پولشويی


سميناری با هدف بررسی راههای مقابله با حمايت مالی از تروريسم و پولشويی در رياض، پايتخت عربستان سعودی برگزار شد. در اين سمينار، نمايندگان کشورهای مختلف منطقه و مقامهای سعودی، از جمله مفتی اعظم اين کشور و وزير کشور عربستان سعودی حضور داشتند.

عربستان سعودی از زمان حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر در آمريکا و حملات پی در پی پس از آن تصميم گرفت جلوی حمايتهای مالی از گروههای شبه نظامی را بگيرد.

شيخ عبدالعزيز آل الشيخ، مفتی اعظم عربستان و بالاترين مرجع مذهبی اين کشور روز شنبه در سمينار رياض که با هدف مطالعه راههای مقابله با حمايت مالی از تروريسم و پولشويی تشکيل شده بود، پولشويی را عملی بسيار خطرناک توصيف کرد.

مفتی اعظم عربستان گفت: پولشويی يک جرم و يک مصيبت بزرگ است و تأثير مخربی بر اقتصاد محلی و جهانی دارد. اين کار از نظر مالی تروريسم را تقويت می کند و به همين دليل خطری بزرگ و گناهی شيطانی محسوب می شود.

بنابر گزارش رسانه های محلی، مقررات مبارزه با پولشويی اوايل سال جاری در عربستان سعودی به صورت يک قانون درآمد. به موجب اين قانون پرداخت پول و هرگونه حمايت مالی از گروههای مسلح و خشن جرم تلقی می شود.

شاهزاده احمد بن عبدالعزيز، وزير کشور عربستان سعودی در سمينار رياض گفت، هرگونه تصميم سمينار، از حمايت قاطع او برخوردار خواهد بود.

وزير کشور عربستان سعودی گفت: من از هر گونه تلاشی در زمينه دستيابی به امنيت و ثبات در جهان معاصرمان، که اکنون با چالشهای زيادی رو به روست حمايت می کنم.

سال پيش ۱۷ نفر در عربستان سعودی به جرم پولشويی، ارتباط با القاعده و توطئه برای در دست گرفتن قدرت به حبس های طويل المدت محکوم شدند.

عربستان سعودی و بحرين، ايران را متهم می کنند که با تقويت مالی گروههای شبه نظامی شيعی به منازعات قومی و مذهبی در منطقه دامن می زند.
XS
SM
MD
LG