لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

عربستان سعودی: شواهد نشان از ردپای ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو دارد


ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نیروهای نظامی به رهبری عربستان در یمن، در کنفرانسی خبری به بقایای موشک‌ها و پهپادهای به کار رفته در حمله به تاسیسات نفتی عربستان اشاره کرد و گفت که اجزایشان نشان می‌دهد همه ساخت ایران است. او افزود که منشأ اصلی این حمله‌ها از یمن نبوده است.

ترکی المالکی روز چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه و در کنفرانس خبری که به طور زنده پخش می‌شد گفت که این حمله‌ها از سمت شمال انجام شده است؛ ولی فعلا «مبدأ دقیق آن را معرفی نمی‌کنیم و تحقیقات ما در جریان است.»

ترکی المالکی افزود که عربستان یافته‌های پس از این حمله‌ها را با متحدان خود در میان گذاشته‌ است و تحقیقات برای پیدا کردن جزئیات بیشتر ادامه دارد.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی عربستان، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران مبنی بر این که آیا مبدأ حمله‌ها ایران بوده است یا نه، گفت که این کشور هنوز مشغول تحقیق روی این مسئله است؛ ولی مشخص شده که این حمله‌ها از شمال انجام شده و مبدأ آنها یمن نبوده است.

ترکی المالکی گفت که سه فروند از موشک‌های شلیک شده پیش از رسیدن به هدف، به زمین افتاده‌اند که نیروهای عربستان آن‌ها را پیدا و خنثی کرده‌‌اند. به گفته آقای المالکی این موشک‌ها مکان‌یاب دارد و مطابق برد موشک‌های «یا علی» ایران است.

او افزود که مکان‌هایی که در دست حوثی‌ها است، دورتر از بُرد این موشک‌هایی است که حمله با آن انجام شده و حوثی‌هایی که مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند، دروغ می‌گویند؛ چون همه نیروهای نیابتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند و هرچه به آن‌ها گفته شود را تکرار می‌کنند.

سخنگوی ائتلاف نظامی عربستان در یمن گفت اضافه کرد که تمامی بقایای به جا مانده نشان می‌دهد این سلاح‌ها ساخت ایران است. حتی تلاش کر‌ده‌اند اطلاعات مکان‌یابی این سلاح‌ها را از کار انداخته و پاک کنند؛ ولی «ما در حال بررسی آن هستیم.»

ترکی المالکی گفت که عربستان به محض تمام شدن بررسی‌ها و تحقیقات، یافته‌ها و گزارش آن را به سازمان ملل ارائه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG