لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

سی‌بی‌اس نیوز: حملات به تاسیسات نفتی عربستان با تایید خامنه‌ای انجام شده است


شبکه سی‌بی اس نیوز آمریکا در گزارشی به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که حمله به آرامکو در خاک عربستان سعودی با تایید آیت‌الله خامنه‌ای انجام شده است.

به گزارش سی‌بی اس نیوز که عصر روز چهارشنبه ۲۷ شهریور منتشر شده است، یک مقام آمریکایی، به این شبکه گفت که «حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان توسط آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تأیید شد اما تنها به شرطی که اجرای آن به گونه ای باشد تا امکان انکار دخالت ایران را فراهم کند.»

بنابر گزارش سی‌بی اس نیوز مقامات آمریكا گفته‌اند که تصاویر ماهواره ایی که هنوز منتشر نشده است ،«نیروهای سپاه پاسداران در حال آماده شدن برای این حمله در یک پایگاه هوایی در اهواز را نشان می‌دهد.»

این گزارش افزود که تسلیحات از آنجا حدود ۴۰۰ مایل و با گذر از حریم هوایی کویت پرواز کرد تا به اهدافش در عربستان سعودی برسند.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نیروهای نظامی به رهبری عربستان در یمن، روز چهارشنبه ۲۷ شهریور در کنفرانسی خبری به بقایای موشک‌ها و پهپادهای به کار رفته در حمله به تاسیسات نفتی عربستان اشاره کرد و گفت که اجزایشان نشان می‌دهد همه ساخت ایران است. او افزود که منشأ اصلی این حمله‌ها از یمن نبوده است.

سی‌بی‌اس همچنین به نقل از ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه،‌ از درخواست برای اعزام سه سامانه دفاع موشکی، دو پاتریوت و یک تاد، به عربستان خبر داده است.

شورشیان حوثی، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در یمن، روز شنبه اعلام کردند تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت دولتی «آرامکو» را در شرق عربستان هدف حمله قرار داده‌‌اند.

ایالات متحده جمهوری اسلامی را مسئول این حملات که با استفاده از پهپاد و موشک انجام شده می‌داند و معتقد است که از شمال عربستان - و نه از سمت جنوب و از خاک یمن - انجام شده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در روز چهارشنبه گفت ما در مقطعی هستیم که می‌دانیم چه اتفاقی افتاده است و افزود ظرف ۴۸ ساعت آینده «تحریم‌های بسیار قابل‌توجهی» علیه ایران وضع خواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG