لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

ولیعهد سعودی: اگر ایران بمب هسته ای بسازد، عربستان هم چنین خواهد کرد


سی بی اس نیوز در گزارشی نوشت: رهبر بعدی عربستان سعودی می گوید اگر ایران، رقیب دیرین آن کشور، در ساخت جنگ افزار هسته ای به توفیق دست پیدا کند آن ها به سرعت بمب هسته ای به دست خواهند آورد. محمد بن سلمان این گفته ها درباره مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه را در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه خبری «سی بی اس» در گفتگو با نورا اودانل عنوان کرد. این مصاحبه قرار است یکشنبه از برنامه «شصت دقیقه» شبکه سی بی اس پخش شود.

این مصاحبه اولین گفتگوی تلویزیونی یک رهبر سعودی از سال ۲۰۰۵ با شبکه ای آمریکایی است. نورا اودانل از ولیعهد ۳۲ ساله درباره اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در جریان در عربستان سوال کرد.

ولیعهد سعودی در یک کشور سنی محافظه کار تغییرات چشمگیری برای زنان از جمله حق رانندگی به همراه آورده است. محمد بن سلمان در حوزه سیاست خارجی نظرش را درباره ایران تحت حکومت شیعیان عنوان کرد.

محمد بن سلمان در بخشی از این مصاحبه گفت: «ایران رقیب عربستان سعودی نیست. ارتش ایران در میان پنج ارتش بزرگ جهان اسلام نیست. اقتصاد عربستان از اقتصاد ایران بزرگتر است. ایران تا برابری با عربستان سعودی فاصله دارد.»

ولیعهد سعودی در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان سعودی برای مقابله با ایران به جنگ افزار هسته ای نیاز دارد، گفت: «عربستان سعودی خواهان دستیابی به هیچ بمب هسته ای نیست، اما بی تردید اگر ایران بمب هسته ای بسازد، ما هم به سرعت چنین خواهیم کرد».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG