لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

دیدگاه| ایران با آزمودن ولیعهد سعودی در مسیر جنگ قدم بر می‌دارد


An announcement is attached to the fence of Buckingham Palace stating that Britain's Prince Philip, husband of Queen Elizabeth, has died at the age of 99, in London, Britain.
An announcement is attached to the fence of Buckingham Palace stating that Britain's Prince Philip, husband of Queen Elizabeth, has died at the age of 99, in London, Britain.

یادداشتی از تام روگن در واشنگتن اگزمنر

ایران برای ارزیابی فلسفه استراتژیک «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، به خطر جنگ دست می زند.

این برداشت من از حمله موشکی سه شنبه شورشیان حوثی یمن به ریاض است. فارغ از این که موشک بر فراز ریاض ساقط شد یا سقوط کرد، حوثی ها می گویند هدف شان از این حمله موشکی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، و دیگر مقام های ارشد سعودی بوده است.

باید اطمینان حاصل کنیم موشک استفاده شده از طرف ایران به حوثی ها داده شده و ایران دستور استفاده از آن را در این حمله صادر کرده است. حوثی ها ادعا کرده اند موشک شلیک شده «بُرکان ۲» بوده که سعودی ها و آمریکا گفته اند در واقع طرح ایران است.

ایران به احتمال فراوان منبع اطلاعاتی است که به تیم موشکی امکان داده گردهمایی سعودی ها را در مکان و زمان مناسب هدف بگیرد. با توجه به اتکای حوثی ها به حمایت نظامی ایران چنین حمله موشکی بدون تایید تهران انجام نمی گیرد.

به نظر می رسد که ایران یا در پی آزمودن محمد بن سلمان یا کشتن او است.

سپاه پاسداران در سال ۲۰۱۱ برای کشتن عادل الجبیر، سفیر وقت عربستان در واشنگتن، قصد منفجر کردن یک رستوران در پایتخت آمریکا را داشت.

هر چند ممکن است اقدام به ترور چنین شخصیت ارشد سعودی بیش از حد خصمانه به نظر برسد، اما چنین اقدامی مطابق روش کار سپاه پاسداران است.

سپاه پاسداران در سال ۲۰۱۱ برای کشتن عادل الجبیر، سفیر وقت عربستان در واشنگتن، قصد منفجر کردن یک رستوران در پایتخت آمریکا را داشت. ایرانی ها اصلا نگران این نبودند که چنین اقدامی ممکن است به کشته شدن صدها آمریکایی منجر بشود یا اقدامی تلافی جویانه از سوی سعودی ها را به دنبال داشته باشد.

ایران حتی ممکن است مسول ترور علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین یمن، باشد.

با همه این اوصاف، معتقدم ایرانی ها بیشتر به دنبال سنجش واکنش محمد بن سلمان هستند.

واکنش محمد بن سلمان به این حملات موشکی دریچه خوبی به ذهنیت استراتژیک او خواهد بود.

چشم انداز جنگ در منطقه گسترده تر می شود. می توان تصور کرد که ولیعهد عربستان دستور اقدامی تلافی جویانه را علیه تهران صادر کرده باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG