لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

دبیرکل جامعه عرب: علیه ایران اعلام جنگ نکرده ایم، ولی به شورای امنیت شکایت می‌کنیم


ایران عربستان را متهم می کند که اتحادیه کشورهای عرب را علیه جمهوری اسلامی متحد کرده است.
ایران عربستان را متهم می کند که اتحادیه کشورهای عرب را علیه جمهوری اسلامی متحد کرده است.

به دنبال انتشار بیانیه پایانی نشست اظطراری وزیران خارجه کشورهای عرب، که در آن ایران و حزب الله لبنان به «دخالت های نابجا در امور برخی کشورهای عرب و مسلح کردن گروه های تروریستی» متهم شده اند، روزنامه «ایجیپت تودی» (مصر امروز) نوشت عربستان می کوشد با ایجاد وحدت عربی، شورای امنیت را به تصویب قطعنامه ضد ایران بکشاند.

در گزارش های روز گذشته گفته شده بود که عربستان با درخواست برگزاری این نشست اضطراری، خواهان شدت عمل علیه ایران و حزب الله لبنان شده، و گفته است که این بار نباید تنها به حرف اکتفا کرد. ولی خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول دبیرکل جامعه عرب نوشت که آن سازمان ممکن است در اقدامات آینده، خواهان برگزاری نشست ویژه شورای امنیت علیه ایران نیز بشود.

به نوشته «مصر امروز»، در بیانیه پایانی توصیه شده است که نمایندگان کشورهای عرب در سازمان ملل تلاش کنند که شورای امنیت قطعنامه ای علیه برنامه های موشکی ایران که نقض قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت است صادر کند.

خبرگزاری رویترز نوشت که وزیران خارجه عرب در نشست خود، به ابراز انتقاد شدید از رفتارهای ایران در منطقه پرداخته و تاکید کرده اند که باید با این وضع برخورد شود.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یک شنبه ۲۸ آبان برگزاری چنین کنفرانسی را نکوهش کرده بود.

به گزارش رویترز، نشست اضطراری زیر سایه بحران لبنان و اعلام استعفای سعد حریری و موقعیت حزب الله که به ایران وابسته است برگزار شد.

نخست وزیر لبنان، در سخنان خود در ریاض، هنگام اعلام کناره گیری، نقش حزب الله در لبنان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را «ویرانگر» خوانده بود.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در سخنان خود در نشست روز یک شنبه پرتاب موشک از جانب گروه حوثی های یمن به سوی خاک آن کشور را توطئه مشترک حکومت ایران و حزب الله لبنان توصیف کرده بود.

به گزارش رویترز، انور قرقش وزیر خارجه امارات عربی متحده در تویتر خود نوشت بیانیه صادره، پیامی از جانب کشورهای عرب برای اقدام مشترک علیه حکومت ایران بوده است.

احمد ابوالغیط دبیرکل جامعه عرب نیز گفت تهدیدهای ایران از همه خطوط فراتر رفته و منطقه را به سوی یک گرداب خطرناک سوق داده است.

به گزارش «مصر امروز»، در بیانیه پایانی، کشورهای عرب با اقدامات دفاعی عربستان که هدف موشک حوثی ها قرار گرفت ابراز همبستگی شده است.

وزیر خارجه عربستان عادل الجبیر در سخنرانی خود در این نشست، بدون آنکه علنا خواهان ارائه شکایت نامه ای علیه ایران به شورای امنیت شود، گفت جامعه عرب تصمیمات جدی علیه ایران اتخاذ کند. وی افزودعربستان سعودی در برابر تعرضات گستاخانه ایران، دست روی دست نخواهد گذاشت.

«مصر امروز» نوشت: سوریه نیز یکی دیگر از جبهه های جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در رابطه با نشست قاهره نوشت: بیانیه پایانی همایش، با آنکه طولانی بود، ولی در آن اقدامات عملی علیه ایران گنجانیده نشده است. در ادامه گزارش آسوشیتدپرس آمده است: شاید به عنوان تنها اقدام عملی، بتوان به این تصمیم اشاره کرد که جامعه عرب توصیه می کند که صاحبان ماهواره های عربی از انتقال برنامه های تلویزیونی وابسته به ایران خودداری ورزند و آن ها را تحریم کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دبیرکل جامعه عرب احمد ابوالغیط گفت: ما در این مرحله علیه ایران اعلام جنگ نمی کنیم. در تصمیمات ما گفته نشده که از شورای امنیت خواهیم خواست یک نشست اضطراری برپا کند. ولی (در این مرحله) هدف ما آگاه ساختن شورای امنیت (از تعرضات ادعایی علیه ایران) است. اما شاید در آینده نشست اضطراری دیگری برگزار کنیم و از شورای امنیت تقاضای رسیدگی کنیم و خودمان پیش نویس قطعنامه را نیز تنظیم و ارائه خواهیم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG